یکی ازآثار ملی که در سال1386 به شماره ی 21797به ثبت رسید ریجاب است. این جاذبه ی بی نظیرکه مربوط به دوره ی ایلخانی هست در 120 کیلومتری شمال غربی کرمانشاه در مسیر دالاهو واقع شده است و از شهرستان های دالاهو به حساب می آید. این جاذبه ی باستانی در سال 1390 هجری شمسی طی تقسیمات کشوری به شهر ریجاب تغییر یافته است. شهر ریجاب دارای چند روستا به نام های باباخانی شاهمراد، شهرک بالا و پایین، شالان و پانمزاران می باشد و شامل 14 هزار سکنه است. ریجاب از شمال با شهرستان ثلاث باباخانی ، از شرق به شهر کرند غرب، و از جنوب و غرب با شهرستان سر پل ذهاب هم جوار است.

همسایگی ریجاب با مناطق اطراف باعث تغییر بزرگی در فرهنگ این قسمت شده است از دیر بازکه گویش مردم این منطقه به زبان اورامی(گورامی) بوده است با گذر زمان جای خود را به زبان دیگر یعنی سورانی (جافی)داده است به طوری که هم اکنون فقط افراد مسن و قدیمی تر به گویش اورامی مسلط هستند. ریجاب در اصل ریژاو نام دارد و در زبان کردی به معنی ریزش آب هست بنابر این می توان گفت شهر ریجاب همان بهشت کرمانشاه هست که مملو از زیباهایی طبیعی و آثار تاریخی است به همین دلیل در زمره ی مکان های تاریخی و تفریحی قرار گرفته است و از نظرگردشگری بسیارحائز اهمیت است.وجود قلعه ها، آتشکده، مقبره، دیوار دفاعی یزدگرد سوم ، مسجد عبدالله بن عمر، دروازه ها و درختهای چند صد ساله، گویای واضح از تاریخ این شهرکهن می باشد.

از جاذبه های طبیعی آن می توان به تنها رودخانه ی ریجاب که رودخانه ی الوند (هلوند) نام دارد اشاره کرد که پس طی کیلومترها وارد عراق می شود. این رودخانه بهترین مکان برای ماهیگیری هست هم چنین می توان در فصل تابستان از آبتنی کردن در آن لذت برد. رودخانه که در مسیر صعب العبوری قرار دارد نیازمند چند ساعت پیاده روی تمام عیار هست. کوه های دالاهو از زیبای ی های دیگر این مکان هست که این فرصت را برای دوستداران طبیعت فراهم کرده است تا بتوانند از کوهنوردی لذت ببرند. از مهیج ترین اتفاقی که می توان به آن اشاره کرد ورزش پاراگلایدر در سیاه کوه است این کوه یکی از مهم ترین سایت های پرواز به حساب می رود. علاوه بر این ها، آبشار ریجاب که بلند ترین آبشار ایران است چشمه غسلان که به آب شفا بخش ملقب است در زمره ی جاذبه های طبیعی قرار دارند.