header

روستای نوفرست

فاصله از مرکز استان 26.8 ک.م فاصله از شهرستان بیرجند 28.3 ک.م فاصله از شهر بیرجند 26.2 ک.م

آدرس

(خراسان جنوبی - بیرجند - بیرجند)


روستای نوفرست

روستای نوفرست در 24کیلومتری شهر بیرجند و در دهستان باقران قرار دارد. آب و هوای این روستا معتدل بوده و دارای دو بخش دره و ده می باشد. در گذشته به روستای نوفرست «درینا» نیز گفته می شده و بدلیل مهاجرت ساکنین از اطراف به این روستا نام آن به نوفرست تغییر یافته است.

پنج کیلومتری جنوب این روستا کتیبه هایی یافت شده که نشانگر حضور انسان در این منطقه بوده و با توجه به گفته ی کارشناسان میراث فرهنگی این آثار از مهمترین اسناد تاریخی خراسان جنوبی بشمار می آید.

کتیبه ها بر روی سطح صخره ای مربع شکلی نقش بسته اند که بیانگر دوره ای طولانی قبل از تاریخ تا اواخر عصر اسلامی می باشد. کتیبه های مربوط به لاخ مزار حدود 300مورد یافت شده است که از جمله ی این نگاره های بدست آمده می توان به نقوش انسان، گیاه، حیوان، سنگ نگاره های فارسی و عربی، سنگ نگاره های پهلوی، ساسانی، اشکانی را نام برد. از ترجمه و تفسیر هایی که تاکنون بر روی کتیبه ها انجام گرفته است می توان به این نکته پی برد که این منطقه متعلق به عصر ساسانی می باشد.

روستای نوفرست بسیار زیبا بوده و از آبشارها، باغات و مناظر چشم نوازی برخوردار است، مردمان این روستا آب مورد نیاز خود را از قنات تهیه می کنند.  اهالی نوفرست به شغل قالی بافی و کشاورزی می پردازند. و محصولاتی مانند زردآلود، سیب، فندق، گلابی، خرمالو و... از باغات این روستا به عمل می آید. مسجد جامع روستا در نزدیکی میدان اصلی واقع شده است. جاده ی روستا آسفالته بوده که در امتداد آن اردوگاه شهید بهشتی قرار دارد و بعد از عبور از این اردوگاه جاده خاکی می شود.


نویسنده

این جاذبه توسط MajidNoferesti ثبت شده است

مشخصات

روستای نوفرست

امتیاز کاربران به :

روستای نوفرست

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)