روستای مسک، در 5 کیلومتری مرکز شهرستان درمیان و 75 کیلومتری شهرستان بیرجند واقع شده است. در این روستا تعداد 9 آسیاب وجود دارد که در گذشته وظیفه تولید آرد روستا را به عهده داشتند و حتی گاهی اهالی روستاهای دوردست برای آرد کردن گندم های خود به روستای مسک مراجعه می کردند. در حال حاضر آسیابی به نام آسیاب تلو، به طور مقطعی مشغول به کار است و سایر آسیاب ها به دلیل خشکسالی های چند سال اخیر، کاهش آبدهی قنات و همچنین کاهش تقاضا برای آرد کردن گندم بلااستفاده شده و رو به تخریب می باشد. روستای مسک دارای اماکن سیاحتی و زیارتی زیبا و فراوانی بوده که در اینجا به توضیحی کوتاه درباره برخی از آن ها میپردازیم:

1-  قلعه‌ تاریخی مسک: این قلعه تنها قلعه‌ 9 برجی خشتی دنیا بوده و در شمال غرب مسک و حد فاصل منطقه مسکونی و کشتزارها و باغات واقع شده‌است.

2- قلعه‌ جنوبی : این قلعه نیز برروی قلَه کوه مشرف بر روستا قرار گرفته و عده‌ای از اهالی براین باورند که بین این قلعه و قلعه‌ 9 برجی شمال غرب راه زیر زمینی و امنی وجود داشته‌است.

3- مسجد جامع: این مسجد دارای قدمتی بیش از 200 سال می باشد.

4- کتیبه ها: این کتیبه ها در دامنه‌ جنوب غربی کوه مشرف بر روستا و حاشیه جاده مسک به اسدیه‌ مسک قرار دارد.

5- قبرستان قدیمی: این قبرستان که در محل قبرستان جدید نیز قرار داشته، با توجه به گفته ی اهالی منطقه، متعلق به زرتشتیان بوده که براساس شواهد موجود (وجود آتشکده ای در نزدیکی قبرستان و دو کاسه‌ی سفالی نقش دار) میتوان به صحت این ادعا پی برد. گمان آن می رود که به جهت قرارگیری قبرها به سمت شرق و غرب، صاحبان قبر، مسلمان نباشند.