header

روستای ماخونیک

توضیحات

روستای ماخونیک با قدمت حدود 300 سال یکی از روستاهای هدف گردشگری است. این روستا به دلیل ویژگی های زیستی و فرهنگی منحصر به فردی که دارد جزو 10 روستای عجیب ایران به شمار می رود . ماخونیک توانسته است علاوه بر گردشگران، نظر پژوهشگران زیادی را نیز به خود جلب نماید.

این روستا در شرق استان خراسان جنوبی واقع گردیده و از توابع شهرستان سربیشه است. دلیل اصلی شهرت ماخونیک به مردمان آن بر می گردد. مردمانی که کوتاهی قد، آنها را مشهور کرده است. قد کوتاه مردمان این روستا سبب شده که لی لی پوت لقب گیرند. متوسط قد اهالی روستا حدود 80 تا 120 سانتی متر است.

روستای ماخونیکویژگی دیگر این روستا، معماری خانه هایی است که بر خلاف خانه های عادی در زیر زمین ساخته شده و گاه سقف آنها هم سطح زمین است. خانه هایی که متناسب با قد خود اهالی ساخته شده اند و تقریبا یک متر داخل زمین قرار دارد. خانه هایی خشتی که سقف آن ها از خار و خاشاک و یا گل تشکیل شده است. این خانه ها شکل مشخصی ندارند و متناسب با ناهمواریهای منطقه ایجاد شده اند.

ماخونیک

قرار گرفتن نصف بیشتر خانه در داخل زمین باعث شده است که محیط داخل آن در تابستان بسیار خنک و در زمستان بسیار سرد باشد. تمام خانه های روستا به مسجد اصلی روستا که در وسط آن قرار دارد راه دارند . بنابراین معماری روستا یکی دیگر نشانه‌‌های فرهنگی آن است. فاصله روستای ماخونیک تا افغانستان حدود نیم ساعت است.با گردشگری724 همراه شوید. نصب اپلیکیشین گردشگری724 راهنمای شما در یافتن جاذبه های استان خراسان جنوبی می باشد. گردشگری724 سفر خوبی را برایتان آرزو می کند.

ماخونیک

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

خدمات و امکانات

  • مشخصات :

    سرویس حمام :
    دارد
    آب آشامیدنی :
    دارد

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان جنوبی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟