header

روستای فیروزه شیروان کجاست

توضیحات

روستای فیروزه شیروان با قدمتی 800 ساله یکی از روستاهای خراسان شمالی است که با 700 هکتار باغ گردو از جمله جاهای دیدنی بجنورد است.

روستای فیروزه شیروان کجاست

روستای فیروزه در دل دره ای به همین نام در رشته کوه آلاداغ  قرار دارد. این منطقه از طرف شمال به زمین های روستای کچرانلو و ارک و از طرف شمال شرقی به زمین های روستای قره باشلو متصل می شود . باغات این روستا هم نیز در سمت شمالی ،غربی و جنوب غربی دره فیروزه به چشم می خورند.

در قسمت غربی این رستا رودخانه دائمی فیروزه _ گریوان  که ازکوه "گازه" و "سالوک" سرچشمه می گیرد، جلوه زیبایی به این سمت از روستا بخشیده است.

روستای فیروزه شیروان کجاست

جاهای دیدنی روستای فیروزه

در چشمه های بالاتر از این روستا  جایگاه موسوم به ذوالفقار،بقایای کهنه قلعه شیخ جنت، آسیاب های قدیمی  و آرامگاه امامزاده هادی به چشم میخورد. به همین دلیل این مکان از بهترین جاذبه های طبیعی بجنورد به شمار می ورد.

از محصولات این روستا می توان به گردو، سیب، آلو، آلوچه، هلو و  زرد آلو اشاره کرد.

مردم این روستا  که 800 سال قدمت دارد تات هستند و به زبان تاتی صحبت می کنند.

یکی از اصیلی ترین و مرغوب ترین باغات گردو در روستای فیروزه قرار دارد، گردوی این منطقه یکی از خوشمزه ترین گردو ها با روغن دهی بالا  می باشد.

روستای فیروزه شیروان کجاست - عکس

راه رسیدن به این روستا صعب العبور و شوسه می باشد.

 در این منطقه مکان تفریحی و زیبایی در این روستا به نام«زو» وجود دارد که در دره ای شگرف، چشم انداز بسیار زیبایی را به وجود آورده است. آب جاری شده در این دره زیبا  از سد بارزو سرازیر شده و پس از گذر از این دره زیبا و روستاهای فیروزه و قلجق پشت یک بند انحرافی جمع می شود و از آنجا به تصفیه خانه شهر که در روستای خانلق واقع شده هدایت می شود.

روستای فیروزه بجنورد

فیروزه از سابفه ای درخشان در بین قرا کردنشین شمال خراسان برخوردار است. وجود مزار حضرت شاهزاده عبدالله نشانی از آثار و بناهای اسلامی این منطقه  و از جمله اماکن مذهبی بجنورد است .

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان شمالی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

روستای فیروزه شیروان
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۰۹/۲۹
روستای گردشگری فیروزه با اب و هوای معتدل و داشتن چشم اندازهای بسیار زیبا ، رودخانه ای پرآب ومناسب برای تیوب و قایق سواری ست ، اب رودخانه ان در اکثر نقاط مسیر خود به رنگ فیروزه ای ست. عطر و مزه میوه های باغات ان به دلیل مشروب شدن توسط رودخانه پر اب و پاک فیروزه بسیار خوش مزه و به یاد ماندیست دره فیروزه در نقاط مختلف جلوه های طبیعی منحصر به فرد دارد که همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. مردمان روستای فیروزه ، افرادی مهر جو و صلح طلب هستند. و آینده گردشگری ان بسیار روشن و امیدوار کننده است .
مهدی جعفری
مهدی جعفری ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
ممنون از نظرتون دوست عزیز