header

روستای فردو با شهرتی جهانی

توضیحات

در 47 کیلومتری شهر قم و 15 کیلومتری جنوب شرقی کهک روستای خوش آب و هوا و زیبایی وجود دارد به نام "فردو" که برگرفته از نام "فردوس" به معنای بهشت می باشد. این روستا به دلیل آب و هوای معتدل و کوهستانی، هر ساله به خصوص در فصل بهار و تابستان پذیرای میهمانان و گردشگران داخلی  وخارجی می باشد.

این روستا به نام اولین روستای اینترنتی هسته ای ایران معروف گشته است و یکی از دلایل شهرت آن علاوه بر آب و هوای بی نظیری که دارا است، وجود "مرکز هسته ای شهید علی محمدی" در این منطقه می باشد. البته هر چند برخی علت آن را تنها تشابه اسمی می دانند و مکان آن را جایی دیگر گزارش کرده اند.

خانه های این روستای زیبا و کوهپایه ای به صورت متراکم وبه هم چسبیده می باشد و در حوالی آن باغ های زیبای میوه با انواع میوه های خوشمزه همانند گیلاس، بادام، هلو، سیب، فندق، گردو و... وجود دارد. همچنین وجود رودخانه ای پر آب و زلال و آبشارخروشان آن که معروف به "آبشار باغچه نبات" می باشد و چندین رشته قنات و چشمه های آب بسیاری که در حوالی روستا از زمین می جوشد صفای خاصی به این منطقه داده است. انواع گیاهان دارویی را می توان در کوه های اطراف روستا نیز مشاهده کرد.

روستای زیبای فردو با وسعت 1800 سکنه، رکورد دار تعداد شهید با 104 پیکر نسبت به جمعیت کم خود را داراست. مردم این منطقه علاوه بر کشاورزی به دامداری، پرورش عسل، و بافت صنایع دستی مانند گلیم و زیلو و کرباس های زیبا مشغول هستند.

وجود امامزاده ای قدیمی در این منطقه به نام امامزاده بسوره (باوره) با بنای تاریخی و زیبایش نشان از قدمت این روستا دارد. امامزاده ی دیگری نیز در داخل روستا قرار دارد.

روستای فردو یک مکان زیبا و دلچسب برای یک استراحت نیم روزی یا شبانه روزی می باشد. بازدیدگنندگان معمولا برای اقامت خود از امامزاده باوره استفاده می کنند.

 

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های قم روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟