header

روستای شاخن بیرجند

توضیحات

روستای شاخن کجاست

روستای شاخن از توابع شهرستان درمیان در استان خراسان جنوبی بوده و از روستاهای هدف گردشگری بشمار می آید. با وجود قرار گیری روستا در ناحیه ی گرم و خشک، آن را از جمله روستاهایی که در منطقه ای کوهستانی واقع شده است می توان برشمرد. روستای شاخن از قدیم الایام به عنوان بخشی از بلوک های منطقه قهستان مشهور بوده، این بلوک شامل بخش درمیان، درخش و قسمتی از بخش زیرکوه قاینات نیز می باشد. مهاجرت مردمان روستاهای اطراف به شاخن به دلیل شرایط ویژه آن باعث شد که این روستا در تقسیمات کشوری به دو دهستان جدید تبدیل شود. یکی از این دهستان ها به نام شاخنات و دیگری به نام شاخن شهرت یافت که روستای گازار و شاخن به ترتیب به عنوان مرکز آنها در نظر گرفته شد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: روستای میریک

جمعیت روستای شاخن

جمعیت روستای شاخن، حدود 2500 نفر بوده که 450 خانوار را تشکیل می دهد و اغلب مردمان آن به شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند. این روستا که به عنوان مرکز دهستان شاخن در نظر گرفته شده، پرجمعیت ترین روستای دهستان می باشد.

محصولات روستای شاخن

مردمان شاخن و سایر روستاهای اطراف، آب مورد نیاز خود را جهت کشاورزی از رودی که در این روستا جاریست تأمین می کنند، اما متاسفانه به دلیل حجم پایین نزولات آسمانی، در سال های اخیر این رود در حال بی آبی و خشک شدن است. عمده محصولات کشاورزی روستای شاخن را زرشک، بادام و زعفران تشکیل می دهد، وجود کوه های بسیار زیبای کوه منان، کما کوه، پیرزال کوه و قلعه کوه که در اطراف روستا قرار دارد، نگاه هر بیننده را به خود جذب می کند.

روستای بسیار دیدنی شاخن ، خراسان جنوبی

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان جنوبی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

روستای شاخن بیرجند
کاربر مهمان ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
واقعا زیباست
ُسینا غفوری
ُسینا غفوری ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
سلام دوست عزیز ممنون از به اشتراک گذاشتن نظرتون با گردشگری 724 موفق باشید
روستای شاخن بیرجند
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
بسیار بسیار بسیاااااارررررر روستای زیبایی است
مجتبی تواضع
مجتبی تواضع ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
همینطوره دوست عزیز ممنون از نظر شما ❤