header

روستای خرانق

توضیحات

ایران، کهن ترین کشور دنیا و یکی از قدیمی ترین فرهنگ های دنیا به شمار می رود. در مرکز ایران و در استان یزد که یکی از تاریخی ترین استان های کشور به شمار می رود به روستایی برخورد می کنیم که از 4500 سال پیش تا کنون وجود داشته و سندی است بر قدمت عظیم ایران زمین. این توقفگاه مسافران در گذشته حالا آنقدر مشهور شده است که بسیاری از گردشگران اروپایی که به ایران قدم می گذارند به این روستا رفته و از آثار تاریخی آن دیدن می کنند. بهتر است اگر هنوز به روستای خرانق نرفته اید هر چه زودتر بروید چرا که بسیاری از آثار آن در حال تخریب بوده و ممکن است در آینده نتوانید لطف دیدن آنها از نزدیک را داشته باشید. معنای روستای خرانق در لغت زادگاه خورشید بوده و به همین دلیل به این روستا زادگاه خورشید ایران زمین نیز گفته می شود. در کل این روستا بکر و دست نخورده بوده و به همین دلیل بسیار مناسب برای گردشگران میباشد.

از مهم ترین آثار تاریخی که در این روستا وجود دارد میتوان به قلعه خرانق، حمام خرانق که متعلق به دوره قاجار است، کاروانسرای خرانق که متعلق به دوره ساسانیان بوده و هنوز هم قابلیت سکونت در آن وجود دارد، پل خرانق که در زمان اشکانیان ساخته شد، مسجد جامع و حسینیه خرانق ساخته شده در قرون 8 تا 10 هجری، منارجنبان، بقعه مشهدک که متعلق به یکی از خادمین امام رضا است و دره انجیر اشاره نمود. همچنین محلی به عنوان قدمگاه در این روستا وجود دارد که محل اقامت امام رضا در زمان گذر از این روستا بوده است.

اگر به دنبال روستایی آرام هستید که تعطیلات را در آن سپری کنید میتوانید روی روستای خرانق حساب ویژه ای باز کنید. این روستا به دلیل قدمت بسیار زیادی که دارد می تواند گزینه ای کاملا مناسب برای گردشگری باشد. ضمنا در طبیعت بکر این منطقه که یوز ایرانی نیز در آن وجود دارد می توانید برای کمپینگ استفاده کنید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های یزد روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟