تاریخچه روستای خراشاد

روستای خراشاد که یکی از روستاهای اطراف بیرجند می باشد، در رشته کوه های باقران قرار گرفته است. این روستا که یکی از جاهای دیدنی بیرجند می باشد، متعلق به دوران پیش از اسلام بوده که از قدیم به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرت یافته و در منطقه ای کوهستانی، در دره ای سرسبز و خوش آب و هوا واقع گردیده است. روستای خراشاد مهد بزرگانی چون دکتر محمد اسماعیل رضوانی (پدر علم تاریخ معاصر ایران)، محمد حسین خراشادی و همچنین آخوند ملامحمدعلی خراشادی است. این روستا به دلیل قدمت بالایی که دارد، دارای آثار تاریخی متنوعی چون قبرستان زرتشتیان، قلعه، برج، آسیاب بادی و حمام قدیمی است. علاوه بر این، تونل زیرزمینی که قلعه و برج را به هم متصل نموده است نیز از جمله آثار تاریخی و با قدمت روستاست. 

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: روستای چاچ

محصولات روستای خراشاد

کشاورزی و دامداری، شغل اصلی مردم روستای زیبای خراشاد است. علاوه بر این، مردم روستا با هنرهایی چون قالی بافی، گلیم بافی و پارچه یا حوله بافی نیز مشغول بوده و از آن امرار معاش می کنند. زرشک، زعفران، توت و عناب از محصولات اصلی کشاورزی مردم روستای خراشاد می باشد. به دلیل موقعیت خوب آب و هوایی و همچنین موقعیت مکانی مناسب، این روستا از صنعت نیز برخوردار بوده به طوری که واحدهای صنعتی متنوعی چون کشتارگاه، مرغداری (طبق آخرین اطلاعات) و ... در آن قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که نخستین مرغداری استان خراسان جنوبی در این روستا تاسیس شده است. 

روستای خراشاد روستایی زیبا و بسیار دیدنی

اقامتگاه بوم گردی روستای خراشاد

به جهت رفاه حال بازدیدکنندگان و مسافران اقامتگاه بوم گردی با نام خانه پدری، با معماری سنتی و اصیل در روستا، با 5 اتاق و ظرفیت 20 نفر، همراه با تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، دسترسی به اینترنت و پرسنل مسلط به زبان خارجه، آماده پذیرایی از میهمانان خود هستند. از جمله برنامه های این اقامتگاه بازدید از بافت قدیمی روستا، بازدید از کارگاه های رنگرزی و حوله بافی، اجرای موسیقی زنده و... است. با سفارش یک غذاهای محلی لذیذ و ارگانیک و نوشیدن چای و دمنوش در آشپزخانه خانه پدری خاطره ای به یاد ماندنی برای خود خواهید ساخت.

بازارچه خراشاد

رونق صنایع دستی در روستای خراشاد سبب شده است که از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان اولین روستای هدف صنایع دستی کشور معرفی گردد. بازارچه محصولات و صنایع دستی در روستا راه اندازی و مورد استفاده و استقبال قرارگرفته است. بنابراین، اگر قصد دیدن روستای سرسبز و زیبا، کوهنوردی و خرید از بازارچه را دارید، از سفر به روستای خراشاد غافل نشوید.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم