header

روستای خراشاد

۰ ۴۱ ۰ ۰

جاده بیرجند به زاهدان، 24 کیلومتری بیرجند


---

روستای خراشاد از توابع شهرستان بیرجند است که در رشته کوه های باقران قرار گرفته است. این روستا که از قدیم به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرت یافته است، در منطقه ای کوهستانی و در دره ای سرسبز و خوش آب و هوا واقع گردیده است. روستای خراشاد مهد بزرگانی چون دکتر محمد اسماعیل رضوانی (پدر علم تاریخ معاصر ایران)، محمد حسین خراشادی و همچنین آخوند ملامحمدعلی خراشادی است. این روستا به دلیل قدمت بالایی که دارد، دارای آثار تاریخی متنوعی چون قبرستان زرتشتیان، قلعه، برج، آسیاب بادی و حمام قدیمی است. علاوه بر این، تونل زیرزمینی که قلعه و برج را به هم متصل نموده است نیز از جمله آثار تاریخی و با قدمت روستاست. 

کشاورزی و دامداری، شغل اصلی مردم روستای زیبای خراشاد است. علاوه بر این، مردم روستا با هنرهایی چون قالی بافی، گلیم بافی نیز مشغول بوده و از آن امرار معاش می کنند. زرشک، زعفران و عناب از محصولات اصلی کشاورزی مردم روستای خراشاد است. به دلیل موقعیت خوب آب و هوایی و همچنین موقعیت مکانی مناسب، این روستا از صنعت نیز برخوردار است به طوری که واحدهای صنعتی متنوعی چون کشتارگاه، مرغداری و ... در آن قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که نخستین مرغداری استان خراسان جنوبی در این روستا تاسیس شده است. 

رونق صنایع دستی در روستای خراشاد سبب شده است که از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان اولین روستای هدف صنایع دستی کشور معرفی گردد. بنابراین، اگر قصد دیدن روستای سرسبز و زیبا، کوهنوردی و استفاده از صنایع دستی را دارید، از سفر به روستای خراشاد غافل نشوید.این جاذبه توسط علی رخشانی ثبت شده است

تاکسی

دارد

فضای باز

دارد

آب آشامیدنی

دارد

ثبت نظر جدید
۰ نظر ثبت شده
نظرات ثبت شده