header

رودخانه بالیقلی چای

توضیحات

استان اردبیل با داشتن ارتفاعات زیبا، دشت های وسیع و حاصلخیز و آب و هوایی مطبوع و دلچسب پر از مناظر زیبای طبیعی است که پای گردشگران زیادی را به این استان زیبا و غنی می کشاند. یکی از جاذبه های دیدنی این استان رودخانه معروف بالیقلو چای است که درست از میانه شهر اردبیل عبور می کند. بالیق در زبان شیرین آذری به معنای ماهی است و این رودخانه با نام رودخانه ماهی دار نیز شناخته می شود. رودخانه بالیقلو چایی از کوه های بلند بالای سبلان و از دامان ارتفاعات بزغوش سرچشمه می گیرد و حوزه آبریز آن چیزی قریب به هزار و ششصد کیلومتر مربع است. رودخانه طولانی بالیقلو چای با طول 75 کیلومتری خود تاثیر زیادی بر رونق کشارزی منطقه داشته است.

از این 75 کیلومتر تنها 25 کیلومتر آن در مناطق پست جلگه ای قرار دارد و پنجاه کیلومتر آن نیز در مناطق مرتفع کوهستانی واقع شده است. در مسیر این رودخانه بلند روستاهای متعددی شکل گرفته و بسیاری از مزارع و باغات و زمین های کشاورزی منطقه بسته به آب این رودخانه فعالیت می کنند. بیشترین میزان آبدهی این رودخانه در حوزه روستای گیلانده اردبیل است که خروجی آب آن 26  مترمکعب بر ثانیه است. اطراف این رودخانه در شهر اردبیل یکی از تفرجگاه های شهری اردبیل است که البته در چند سال اخیر دچار آلودگی های زیست محیطی بسیاری شده و از زیبایی مناظر آن کاسته شده است. منظره یخ زده رودخانه بالیقلو یکی از زیباترین چشم اندازهای رودخانه در فصل زمستان است.

پل آجری و سنگی پنج چشمه که با نام پل یعقوبیه نیز شناخته می شود  و از دوران صفویه به یادگار مانده است نیز بر فراز این رودخانه به چشم می خورد و از دیگر جاذبه های دیدنی شهر اردبیل بر فراز بالیقلو چای است. پل هفت چشمه و یا یدی گوز نیز از دیگر یادگارهای دوران صفویه بر بالای این رودخانه زیبا است. متاسفانه در سال های اخیر شهرک سازی های متعدد در ساحل این رودخانه باعث تعدی به حریم رودخانه شده است در حالی که زمین های بسیار حاصلخیز اطراف این رودخانه بهترین مکان برای احداث یک پارک جنگلی و فضای سبز در مجاورت رودخانه است. طرحی که با گذشت سال ها هنوز هم چشم انتظار توجه بیشتر مسئولین شهری است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اردبیل روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟