header

دود کش جن، بازی باد و خاک

توضیحات

اگر به دیدن جاذبه های منحصربفرد و البته تاریخی علاقمندید بهتر است سری به ماهنشان زنجان بزنید. شهری با پیشینه و قدمتی کهن و  افسانه هایی از جنس دیو و پری که در داستان های اساطیری بومیانش بسیار به چشم می خورد. ماهنشان در استان زنجان و در 113 کیلومتری شهر زنجان واقع شده است و ترکیبی متنوع از اقلیم های متفاوت را در خود جای داده است. این بار اما بیست کیلومتری از شهر ماهنشان فاصله گرفته به سمت روستای بهستان حرکت می کنیم و در این مسیر روستای سریک و سپس تک آغاج را پشت سر می گذاریم. با رسیدن به روستای تاریخی بهستان و ملاقات قلعه ای چند صد ساله چشمتان به ستون های بلندی می افتد که بیشتر به مجسمه های بومیان آمریکای جنوبی شباهت دارد.

خوب اگر نگاه کنید آنها را شبیه به قارچهایی خواهدید دید که از جنس خاک و سنگ هستند. این ستون ها آنقدر خاص و نامعمول هستند که اغلب محلی ها آن ها را ساخته جن و پری می دانند و در گویش عامه به آن ها دود کش جن می گویند. این دودکش های نامعمول اما در دنیای علمی بسیار شناخته شده است و هودو نامیده می شود. در ترکیه، کانادا، امریکا و حتی تایوان نیر نمونه هایی از این هودوها به چشم می خورد. این ستون ها در واقع از  جنس خاک رس هستند که در به مرور زمان فشرده شده  و یک تکه سنگ صاف بر بالای آها قرار دارد. اما چه چیزی سبب شده تا این ستون های سنگی خاص شکل بگیرند؟ در یک کلام می توان گفت فرسایش خاک به مرور زمان چنین ستون های سنگی را ایجاد کرده است.

این ستون های سنگی که اغلب در طبیعت سنگلاخی به چشم می خورد در اثر فرسایش در طول سالیان دراز به وجود آمده اند. بدنه نرم آن ها بیشتر مورد فرسایش قرار گرفته اما سنگ سفت و سخت انتهای این مناره های سنگی کمتر مورد فرسایش قرار می گیرند و همین امر سبب پیدایش این ستون های سنگی خاص و غیر معمول می شود. برخی از این ستون های سنگی گاهی چند ده متر ارتفاع دارند اما کوتاهترین شان 1.5 متری ارتفاع دارد. اطراف قلعه بهستان پر از این مناره های سنگی بلند و بامزه است که شما را از طبیعت معمول روی زمین به فیلم های تخیلی روی مریخ می برد. علاوه بر ماهنشان در مسیری که جاسک را به میناب می رساند نیز می توانید تعداد زیادی از این ستون های سنگی را ببینید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟