دشت سوسن کجاست

با ما همراه شوید تا به یکی از جاذبه های طبیعی ایذه ، به شهری تاریخی در جنوب غربی کشورمان که در 45 کیلومتری شهر ایذه در استان خوزستان قرار داشته سفر نماییم. شهر باستانی ایذه را پایتخت بختیار ایران می نامند چرا که در هزاره سوم قبل از میلاد مسیح به عنوان مرکز ایالت خود شناخته می شده است. دشت سوسن ایذه که بهشتی است تمام و کمال برای مشتاقان طبیعت یکی از گذرگاه های رودخانه خروشان کارون می باشد که توسط این رود پرآب ، به دو قسمت سرسبز و مملو از گل های شقایق قرمز تقسیم شده است.

دشت سوسن ایذه

دشت سوسن ایذه در زمینه تولیدات کشاورزی بسیار فعال بوده و همچنین روستاهای بسیاری را  در دل خود جای داده است. پوشش گیاهی دشت سوسن ایذه بسیار غنی بوده که می توان از انواع درخت های: انجیر، انار، بلوط، گیاهان بومی و گل های زیبای شقایق یاد کرد. از جمله سوغاتی های دشت سوسن، برنج باکیفیت و معطر آن بوده که بسیار معروف است.

این دشت سرسبز و چشم نواز که مورد توجه گردشگران و اهالی این استان قرار گرفته و از آن به عنوان جاهای دیدنی ایذه یاد میشود از دو دهستان سوسن شرقی (با مرکزیت جنگه) و سوسن غربی (با مرکزیت ترشک) تشکیل شده و غلاوه بر طبیعت زیبا و بکر آن به علت وجود زمین های حاصلخیز و راه های ارتباطی با دیگر نقاط در گذشته عامل مهمی در پیدایش آثار تاریخی ارزشمندی همچون تپه های باستانی و قبرستان شیرهای سنگی شهسوار می باشد. همچنین در کنار این دشت، روستای زیبایی به نام ثریا وجود دارد که خانه های آن به صورت پلکانی ساخته شده و به ماسوله خوزستان معروف است.

قبرستان شیرهای سنگی دشت سوسن ایذه

آب و هوای دشت سوسن ایذه

علاوه بر آرامش و سکوت در این محیط زیبا ، آب و هوای دشت سوسن ایذه در بیشتر فصل های سال دلنشین است و گردشگران با بودن در این دشت لحظات به یاد ماندنی را برای خود رقم خواهند زد. این دشت زیبا سرشار از روزهای دل انگیز و شب های پر از آرامش بوده همچنین چشمه های گوارا در این دشت مشاهده می شود. زمین حاصلخیز، آب فراوان و اقلیم مناسب تمام شرایط مورد نظر برای کشت و باغداری مردمان خونگرم بختیاری را فراهم کرده است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : منطقه سید احمد

بهترین زمان سفر به دشت سوسن ایذه

بهترین زمان برای سفر به یکی از زیباترین تابلوهای نقاشی طبیعت از ابتدای بهمن ماه تا اواخر اردیبهشت ماه فرصت دارید. هرچند آب و هوای نسبتا متعادل منطقه، در کنار مردم بختیاری مهربان و خونگرم آن، امکان بازدید در تمام فصول سال را داشته، دشت سوسن در زمستان نیز بسیار دیدنی و زیباست. 

برای دیدن این منطقه زیبا پس از جاده خروجی ایذه و گذشتن از روستای پیان به یک دو راهی می رسید که راه سمت راست به سمت دشت سوسن و راه سمت چپ شما را به سمت منطقه گلزار و امامزاده سلطان ابراهیم می رساند.

دشت سوسن ایذه

فاصله اصفهان تا دشت سوسن

در صورتی که تمایل دارید با تور دشت سوسن از اصفهان به این منطقه سفر نمایید، پس از طی 398 کیلومتر و با سرعت میانگین 100 کیلومتر بر ساعت حدودا 5 ساعت زمان می برد تا به این دشت زیبا برسید.

مسیر اهواز به دشت سوسن

از دشت سوسن تا اهواز 248 کیلومتر فاصله بوده که با سرعت میانگین 100 کیلومتر بر ساعت، حدود 3 ساعت زمان می برد.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم