header

دریاچه گهر

توضیحات

از زیبایی های طبیعت که می توان در میان ارتفاعات نظاره گر ویژگی های بی نظیرش شد دریاچه ی جذاب گهر است. این اثر بی همتا سال ها قبل بر اثر زمین لرزه پدید آمده است و در سال 1890 توسط یک زن انگیلسی شناخته شد.
برای رفتن به کنار این جاذبه محبوب باید به استان لرستان در 35 کیلومتری شهر دورود در میان سلسله کوه های زاگرس سفر کرد.در میان کوه های مرتفع زاگرس رشته کوهی که بلند ترین نقطه در استان لرستان محسوب می شود اشترانکوه نام دارد و دریاچه گهر را که به نگین زاگرس شهره است در دل خود جای داده است . این کوه با ارتفاع 4150متر از جنوب شرقی دورود تا شمال غربی الگودرز کشیده شده است و سرچشمه ی رودخانه ماربره است که در نهایت به رودخانه دز می رسد. یکی از خصوصیات منحصر به  فرد اشترانکوه قله های 8 گانه ای به ارتفاع 4000متر است که همچون کاروان شتران در یک ردیف قرار گرفته اند از این رو به آنها اشترانکوه می گویند.

گهر به معنی آب جمع شده در گود است و در زمره آب شیرین قرار دارد و از دو گهر بزرگ و کوچک تشکیل شده است.
دریاچه گهر بزرگ که به آن (کله گهر) هم می گویند 85متر هکتار دارد و عمق آن به 4 تا 28 می رسد  ساحل زیبای آن صخره ای است و فقط در ضلع غربی و شرقی از ساحل ماسه ای برخوردار است. دورتا دور گهر بزرگ مملو از پوشش جنگلی است که متاسفانه بیستر آنها نابود شده اند و مابقی در خطر انقراض قرار گرفته اند. آنچه آب این دریاچه را تامین می کند چشمه هایی در کف دریاچه هستند که همواره در حال جوشش هستند.  علاوه بر این آب رود خانه تاپله هم یکی از منابع مهم تامین کننده ی آب دریاچه است که از دریاچه گهر کوچک به دریاچه گهر بزرگ می ریزد. از ویژگی های رودخانه تاپله آب بسیار شفاف و خنک و بستر مملو از سنگریزه و قلوه سنگ است که اگر بستر رودخانه تاپله را ادامه بدهیم بعد از 40 دقیق پیاده روی  به رودخانه گهر کوچک (کره گهر) می رسیم این دریاچه  دارای عمق دو متری  است و پنج متر هکتار دارد به طوری که می توان در کف سنگی آن حرکت ماهیان را به خوبی تماشا کرد.

بهترین زمان سفر در اواسط تابستان هست که سراسر این جاذبه بی همتا در این موقع از سال کمی گرم می شود و برف و یخ دریاچه و محیط اطراف آب شده  و درختان سرسبز می شوند و بهترین زمان برای گذراندن اوقات و فراغت در کنار خانواده و لذت بردن از تفریحات دریاچه گهر کوچک است . از تفریحات مرسوم می توان به شناکردن،قایق سواری و ماهیگیری در دریاچه گهر کوچک اشاره کرد اخیرا هم برای جلب رضایت گردشگران تفریحات هیجان انگیزی مثل اسکی روی آب در این مکان صورت می گیرد. و توصیه می شود از دریاچه گهر بزرگ به هیچ وجه برای شنا و تفریحات دیگر استفاده نشود.

 در پوشش گیاهی منطقه می توان  درختان کهن سال بید و بادام ،چنار و نارون،گردو،انجیر،سیب،انار،گزو گل های بسیار زیبا همچون شقایق،زنبق،لاله واژگون به وفور دید  این محیط بکر و طبیعت خاص زیستگاه مناسبی را برای حیواناتی چون بز و آهو،گرگ و گراز، خرس قهوه ای،عقاب ،شاهین،تیهو،و ماهی قزل آلا رنگین کمان و خال قرمز فراهم کرده است.
اگر قصد ماندن در این مکان را دارید بهتر است لوازم و وسایل کافی اعم از چادرمسافرتی،لباس گرم،غذا،بنزین و سایر لوازم دیگر همراهتان باشد. در سفرتان به دریاچه گهر با گردشگری724 همراه باشید.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های لرستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟