header

دریاچه کفه خنج، دریاچه ای در همسایگی نخل ها

توضیحات

خنج یکی از شهرهای استان فارس است که در شهرستان خنج قرار گرفته است. این شهر در فاصله 265 کیلومتری شیراز قرار گرفته و با نخلستان های وسیع خود یکی از شهرهای زیبای استان فارس است. این شهر در فصول پرباران سال میزبان یکی از دریاچه های فصلی وسیع استان فارس است. دریاچه ای که به نام کفه خنج شناخته می شود و در 5 کیلومتری شهر خنج قرار گرفته است. به هنگام بارش باران دشت وسیع کفه خنج را آبی کم عمق فرا گرفته و اگر از دو طرف جاده به دشت بنگرید خودتان را در میان دریاچه ای وسیع خواهید دید. این دریاچه فصلی چیزی در حدود 130 کیلومتر وسعت داشته و به هنگام بارش باران در ابتدا به شکل یک باتلاق ظاهر می شود.

کمی که حجم آب حاصل از بارش ها افزایش می یابد می توانید حرکت امواج آب را با وزش باد به وضوح بر روی این دریاچه ملاحظه کنید. کفه در زبان محلی این منطقه به معنای دشتی وسیع و بدون شیب است. دشتی مسطح که هیچ فراز و نشیبی ندارد و به هنگام بارش باران با خاصیت باتلاقی خودش آب ها را در خود جمع کرده و دریاچه ای را ایجاد می کند. بدیهی است که با کاهش بارندگی ها و افزایش دمای هوا تا شروع مجدد بارش های موسمی دیگر اثری از این دریاچه فصلی باقی نمی ماند. در میان بومی های منطقه روایتی وجود دارد که مربوط به سالها قبل و به هنگام عبور یک گله گوسفند متعلق به یکی از سرکردگان ایلات عشایر منطقه به نام حاج ایاز قشقایی بوده است.

 در فصل بهار این دشت با بارش باران کاملا باتلاقی شده و همه یکصد راس گوسفند در این دشت زمین گیر شده و در نهایت تلف می شوند. از آن زمان به بعد این دریاچه با نام کفه حاج ایاز نیز شناخته می شود. دریاچه کفه خنج با 18 کیلومتر طول و 8 کیلومتر عرض خود یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی شهر خنج است که در مجاورت نخلستان های سرسبز و کوههای سر به فلک کشیده مجاور خنج منظره تماشایی را به وجود می آورد. این دریاچه در حدود 655 متر بالاتر از سطح دریاها قرار گرفته و در فصول زمستان و پاییز با بارش باران و جان گرفتن دوباره دریاچه برخی از پرندگان مهاجر سرزمین های سردسیر خودشان را به این دریاچه فصلی زیبا می رسانند.  

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه