header

دریاچه کفه خنج، دریاچه ای در همسایگی نخل ها

توضیحات

خنج یکی از شهرهای استان فارس است که در شهرستان خنج قرار گرفته است. این شهر در فاصله 265 کیلومتری شیراز قرار گرفته و با نخلستان های وسیع خود یکی از شهرهای زیبای استان فارس است. این شهر در فصول پرباران سال میزبان یکی از دریاچه های فصلی وسیع استان فارس است. دریاچه ای که به نام کفه خنج شناخته می شود و در 5 کیلومتری شهر خنج قرار گرفته است. به هنگام بارش باران دشت وسیع کفه خنج را آبی کم عمق فرا گرفته و اگر از دو طرف جاده به دشت بنگرید خودتان را در میان دریاچه ای وسیع خواهید دید. این دریاچه فصلی چیزی در حدود 130 کیلومتر وسعت داشته و به هنگام بارش باران در ابتدا به شکل یک باتلاق ظاهر می شود.

کمی که حجم آب حاصل از بارش ها افزایش می یابد می توانید حرکت امواج آب را با وزش باد به وضوح بر روی این دریاچه ملاحظه کنید. کفه در زبان محلی این منطقه به معنای دشتی وسیع و بدون شیب است. دشتی مسطح که هیچ فراز و نشیبی ندارد و به هنگام بارش باران با خاصیت باتلاقی خودش آب ها را در خود جمع کرده و دریاچه ای را ایجاد می کند. بدیهی است که با کاهش بارندگی ها و افزایش دمای هوا تا شروع مجدد بارش های موسمی دیگر اثری از این دریاچه فصلی باقی نمی ماند. در میان بومی های منطقه روایتی وجود دارد که مربوط به سالها قبل و به هنگام عبور یک گله گوسفند متعلق به یکی از سرکردگان ایلات عشایر منطقه به نام حاج ایاز قشقایی بوده است.

 در فصل بهار این دشت با بارش باران کاملا باتلاقی شده و همه یکصد راس گوسفند در این دشت زمین گیر شده و در نهایت تلف می شوند. از آن زمان به بعد این دریاچه با نام کفه حاج ایاز نیز شناخته می شود. دریاچه کفه خنج با 18 کیلومتر طول و 8 کیلومتر عرض خود یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی شهر خنج است که در مجاورت نخلستان های سرسبز و کوههای سر به فلک کشیده مجاور خنج منظره تماشایی را به وجود می آورد. این دریاچه در حدود 655 متر بالاتر از سطح دریاها قرار گرفته و در فصول زمستان و پاییز با بارش باران و جان گرفتن دوباره دریاچه برخی از پرندگان مهاجر سرزمین های سردسیر خودشان را به این دریاچه فصلی زیبا می رسانند.  

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

دریاچه کفه خنج، دریاچه ای در همسایگی نخل ها
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
چرا قرارگاه پلیس راه شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟ چرا قرارگاه امداد رسانی هوایی (اورژانس هوایی) شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش+ اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم که هر دو در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته اند مستقر شده باشند؟ چرا اداره کل راه و شهرسازی شهرستان های جنوبی استان فارس (لارستان + گراش + اوز + لامرد + مهر + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟ چرا … چرا … چرا … چرا … این که شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم محل استقرار ادارات کل خدمات رسانی به شهرستان های جنوبی استان فارس ( قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) می باشند اشتباه بزرگ غیر قابل جبرانی است چون از هر طرف که فاصله زمینی و هوایی بین شهر خنج مرکز شهرستان خنج تا شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم از مسیر راه جدید دیگ اشکن) + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند +خنج) را که محاسبه کنید از حدود 39 کیلومتر تا 49 کیلومتر می شود اما شهر لار مرکز شهرستان لارستان و شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم در گوشه ای از جنوب استان فارس با فاصله ای بیش از دویست کیلومتری شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) قرار گرفته اند. متاسفانه کسانی بر شهرستان های جنوبی استان فارس و استان فارس و کشور ایران حکومت می کنند که آسایش مردم عادی (اکثریت مردم) شهرستان های جنوبی استان فارس برایشان مهم نیست اگر بود به جای شهرهای لار مرکز شهرستان لارستان شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم بایستی شهرخنج مرکز شهرستان خنج به عنوان محل استقرار ادارات کل برای خدمات رسانی به مردم شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) قرار می گرفت.