شورابیل نام یکی از دریاچه های استان اردبیل است که قدمت آن بیشتر از دریاچه ارومیه است. این دریاچه در فاصله 2.5 کیلومتری شهر اردبیل قرار گرفته و یک دریاچه درون شهری محسوب می شود. دریاچه شورابیل که هم اکنون به عنوان یک منطقه شکارممنوع و تفرجگاه شورابیل شناخته می شود در گذشته های نه چندان دور دارای آبی بسیار شور با خاصیت درمانی فراوان بوده است به طوری که از شدت شوری آب دریاچه این دریاچه هرگز یخ نمی بسته است. در سال های اخیر با اضافه شدن جریانات آب شیرین به این دریاچه زیبا وسعت آن به بیش از یکصد و هشتاد هکتار افزایش یافته و از میزان شوری آن به اندازه اقبل توجهی کاسته شده است. چشمه های کف دریاچه، بارش برف و باران و همچنین جریان آب رودخانه بالخلو از منابع تامین کننده آب این دریاچه است.

دریاچه شورابیل سال های سال به دلیل یخ نبستن آبش در فصول سرد سال محلی برای استراحت و لانه گزنی پرندگان مهاجر بوده است که در  این میان می توان به پرنده هایی همانند پلیکان، غاز خاکستری، اردک چشم طلایی، لک لک سیاه و .. اشاره کرد. هم اکنون نیز برخی پرندگان در برخی فصول سال در این دریاچه مشاهده می شوند و همین ویژگی سبب شده تا این دریاچه به مکانی مناسب برای پرنده نگری مبدل شود.  این دریاچه یکی از تفرجگاه های اصلی شهر اردبیل است که در مسیر جاده دانشگاه قرار گرفته است. در اطراف این دریاچه شهرک های متعددی قرار دارد که عملا دریاچه را در بر گرفته اند. اطراف دریاچه شورابیل را جاده ای آسفالته و طولانی فرا گرفته است که منظره بسیار زیبایی دارد.

در اطراف این دریاچه یک مسیر پیاده روی طولانی نیز ساخته شده است که طولانی ترین مسیر پیاده روی در ایران است. قایق سواری و جت اسکی نیز از دیگر تفریحات رایج در این دریاچه است اما شنا کردن در این دریاچه ممنوع است و احتمال غرق شدگی وجود دارد. شهرداری اردبیل در راستای تبدیل این دریاچه به یک قطب گردشگری اقدام به ایجاد زیرساخت های تفریحی متعددی کرده است. احداث طولانی ترین خط زیپ لاین کشور با مسیر رفت و برگشت بر فراز دریاچه، احداث شهربازی سروپشیده، احداث شهربازی روباز، احداث پیست کارتینگ، سالن های ورزشی، پارک ها و فضای سبز، کافی شاپ، آلاچیق های متعدد، رستوران و سوئیت های متعدد در کنار یک هتل سه ستاره از جمله امکانات موجود در اطراف این دریاچه زیبا و چشم نواز است. در اطراف دریاچه علاوه بر مسیر پیاده روی یک مسیر دوچرخه سواری نیز تعبیه شده است که بسیار محبوب است.

در صورت تمایل به دوچرخه سواری می توانید دوچرخه های مختلفی را کرایه کرده و در اطراف دریاچه به گشت و گذار بپردازید. کالسکه سواری و استفاده از ماشین های برقی نیز از دیگر تفریحات موجود در اطراف این دریاچه است.