استان کردستان جاذبه های گردشگری بسیاری را در دل خود جای داده است. یکی از این جاذبه های دیدنی سد وحدت یا دریاچه وحدت است که در فاصله 20 کیلومتری از شهر سنندج قرار گرفته است. ماجرای ساخت این سد بزرگ به سال 1353 هجری شمسی باز می گردد. سد در منطقه ای با نام ساتله و تیرگرا و بر مسیر رودخانه پرآب و بلند قشلاق احداث می شود. سد که از نوع سدهای سنگریزه ای با هسته رسی است، برای تامین آب مورد نیاز زمین ها و باغات کشاورزی اطراف شهر سنندج و آب آشیامیدنی مردم شهر احداث شده است. کار ساخت سد در سال 1358 هجری شمسی به پایان می رسد. این سد در ابتدا با نام سد قشلاق به افتتاح می رسد.

با افتتاح سد بر پشت دیواره های این سد دریاچه ای زیبا با 900 هکتار وسعت که یازده کیلومتری طول داشته است، شکل می گیرد. باغات اطراف و زمین های کشاورزی پایین دست سد نیز به مراتب آبادتر می شوند. در اطراف سد نیز درخت هایی کاشته شده و فضای سبز زیبایی ایجاد می شود. همین عوامل سبب می شود تا سد قشلاق که بعد از انقلاب به سد وحدت تغییر نام می دهد کم کم به یکی از تفرجگاه های اصلی اطراف شهر سنندج مبدل شود. با توجه به سطح و حجم قابل قبول آب سد این سد به گزینه مناسبی برای پرورش ماهی مبدل می شود، بنابراین چندین گونه ماهی کپور در این سد رهاسازی می شوند که از میان آن ها می توان به شاه کولی، عروس ماهی و سیاه ماهی اشاره کرد.

ماهیگیری یکی از فعالیت های مورد علاقه مردم سنندج در محدوده سد قشلاق است. علاوه بر ماهیگیری در ساحل دریاچه این سد یک اسکله قایق رانی احداث شده است. قایق رانی در دریاچه سد وحدت نیز از اقبال بسیار زیادی برخوردار است و ورزرشکاران و مردم عادی را به قایق سواری در این دریاچه تشویق می نماید. مناظر سرسبز و باغات آباد اطراف این سد نیز بر میزان محبوبیت آن افزوده است. برای رسیدن به این سد و دریاچه زیبای آن باید مسیر جاده سقز را پیش رو بگیرید. پس از عبور از روستای سراب قامیش جاده ای خاکی و کوتاه شما را به کناره سد وحدت می رساند. فصل بهار و تابستان مناسب ترین زمان برای بهره بردن از این سد زیبا و طبیعت زیبای اطراف آن است.