header

دره رند، سودرسی

توضیحات

ماکو که بیشتر با نام شهر سنگی شناخته می شود یکی از زیباترین شهرهای استان آذربایحان غربی است که طبیعت چشم نواز و زیبایی دارد. یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعی ماکو را می توان در دره های اطراف این شهر جستجو کرد. دره رند که بیشتر با نام سو درسی شناخته می شود یکی از همان دره های سرسبز و چشم نواز است که در نزدیکی روستای رند در پانزده کیلومتری شمال شرقی شهر ماکو قرار گرفته است. طبیعت کوهستانی منحصربفرد و جذاب این دره در کنار پوشش گیاهی سرسبز و متنوع سبب شده تا این دره از جذابیت بالایی برخوردار باشد. اما مهم ترین عامل حیات و زیبایی این دره عبور رودخانه ساری سو است. این رودخانه  که از دریاچه ای در کشور ترکیه سرچشمه می گیرد پس از طی مسافتی طولانی با گذر از تالابی با نام یاریم قیه در مرز بازرگان وارد خاک ایران می شود.

رودخانه در ادامه مسیر وارد دره رند شده و با گذر از نزدیکی روستای رند در نهایت به رودخانه زنگمار می پیوندد که این رودخانه نیز در ادامه مسیر به رودخانه ارس می ریزد. عبور ساری سو از درون این دره نه تنها سبب سرسبزی و غنای پوشش گیاهی دره شده است بلکه گذر آن از بلندای کوه ها و صخره های این دره سبب به وجود آمدن آبشارهای کوتاه و بلند و گاه طبقه ای در طی مسیر شده است که بسیار چشم نواز است. انبوه درختان بید در کنار نیزارهای بلند بخش دیگری از پوشش گیاهی این دره را تشکیل می دهند. در طول این دره غارهای کوچک و بزرگی به شچم می خورد که اغلب آب از سقفشان چکه می کند و تجربه منحصربفردی را نصیبتان میکند.

در بخشی از این دره سازه ای سنگی و طبیعی قرار دارد که آبی خنک و گوارا قطره قطره از بلندای آن جریان می یابد و چند حرفه غار مانند در زیر آن قرار گرفته است. این سازه سنگی که در دل دره قرار گرفته است در بین مردمان محلی این دیار با نام دامداماج شناخته می شود. اگر مسافت هفت کیلومتری دره را طی کنید به روستای زیبای دانالو خواهید رسید. بهار و تابستان بهترین فصل برای بازدید از این دره زیبا و آبشارهای آن است چرا که رودخانه و آبشارهایش بسیار پرآب و خروشان بوده و هوا نیز بسیار معتدل و مطبوع است. بهترین مسیر برای دسترسی به این دره زیبا مسیر ماکو به بازرگان است. در طول جاده حواستان به تابلوی روستای رند باشد. با ورود به جاده روستای رند و رسیدن به روستا با ادامه مسیر به دره رند خواهید رسید که در امتداد روستای رند قرار گرفته است.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان غربی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟