دره باغی نام دره ای بکر، سرسبز و چشم نواز است که در 5 کیلومتری شهر ماکو در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. اگر خودتان را به روستای مشهور قلعه جوق در نزدیکی ماکو برسانید با گذر از روستا و دنبال کردن رودخانه زیبا و خروشان زنگمار که نبض حیاتی شهرستان ماکوست به ورودی دره ای سرسبز خواهید رسید که از همان ابتدا پوشیده از انواع گیاهان سرسبز و درختان بلند بالاست. باغات و مزارع اهالی روستای قلعه جوق نیز در همان ورودی دره به چشم می خورد که راهنمای خوبی برای پیدا کردن ورودی دره باغ است. ورودی دره عریض تر از باقی بخش های آن است و رفته رفته از عرض دره باغ کاسته شده و دیواره صخره ها نزدیکتر می شود.

دیواره بلند صخره های اطراف دره را در بر گرفته اند و رودخانه زنگمار که از ارتفاعات مرزی ایران و ترکیه در نزدیکی بیه جیک سرچشمه می گیرد دره ها و بلندی های بسیاری را در طول مسیر پشت سر می گذارد و درنهایت با ورود به دره باغی و گذر از این دره با رودخانه های هم مسیرش آمیخته و در نهایت به رودخانه ارس می پیوندد. عبور رودخانه زنگمار از میان دره باغی سبب سرسبزی و طراوت دره باغی شده و چشم اندازهای زیبایی را در پیچ و خم این دره بوجود آورده است. صخره های بلند، سنگ های بزرگ و کوچکی که در مسیر رودخانه به چشم می خورند، آوای آب، آب و هوای مطبوع در کنار درختچه ها و گیاهان منحصربفرد و سرسبز این دره چشم انداز بسیار زیبایی از این دره بکر را در برابر چشمانتان پدیدار می کند.

یکی دیگر از زیبایی های این دره وجود آبشاری بلند و چشم نواز است که قریب به هشتاد متر ارتفاع داشته و چشم انداز بسیار زیبایی را خلق می کند. کوه های بلند نیز بخشی از طبیعت این دره زیبا و سرسبز را تشکیل می دهند که از هر نظر برای سنگ­نوردی مناسب است. دره نوردی و قایق رانی از دیگر تفریحات جذاب این دره و رودخانه جاری در دل آن است. اگر به عکاسی علاقمندید حتما طبیعت بکر این دره و چشم انداز طبیعت چشم نواز آن نیز نظرتان را جلب خواهد کرد. اواسط بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از این دره زیبا و سرسبز است چرا که آب وهوای مطبوع این دره و طبیعت سرسبز و شاداب و رودخانه پرآب آن در کنار هم چشم انداز زیبایی را بوجود می آورند. در پاییز و زمستان نیز طبیعت این دره طرفداران بسیاری دارد.