موقعیت دالاهو:

دالاهو ازجمله مناطق سرسبز و دیدنی ایران در ۹۹ کیلومتری استان کرمانشاه واقع شده است. شهرستان زیبای دالاهو چهاردهمین شهرستان استان کرمانشاه محسوب می شود و شامل دو بخش مرکزی گهواره شهرهای کرند و گهواره ریجاب می شود و از پنج دهستان به نام های بیوه نیج، گوران، قلخانی، بان زرده، باباجانی و 154 روستا برخوردار است. شهرستان دالاهو که مساحت 1900 کیلومتر مربع به خود اختصاص داده است از شمال به جوانرود، از غرب به سرپل ذهاب، از شرق به اسلام آباد، از شمال غرب به کرمانشاه و از جنوب غرب به گیلان همجوار می شود.
مذهب و شغل مردم دالاهو:

 دالاهو دارای مردمانی است با مذهب آیین یارسان و اقلیت اندکیاز آنها نیز  اهل سنت هستند، با این حال تمامی آنها به زبان شیرین کردی صحبت می کنند و شغل اصلی آنها چاقو سازی است اما در این میان برخی به کار کشاورزی مشغول هستند و عده ای دیگر به تولید محصولات سنتی همچون گلیم، گیوه، چادرشب می پردازند.

طبیعت دالاهو:
 دالاهو، این شهرستان زیبا از طبیعتی بی نظیر دارای درختان کهن سال و تنومند برخوردار است، در میان درختان بی شمار کوه جذابی وجود دارد که در پایین آن چند جویبار بهم می پیوندند و به رودخانه الوند ملحق می شوند. طبیعت چشم نواز دالاهو بستر مناسبی را برای گونه های زیادی از حیوانات فراهم کرده است تا بتوانند در طبیعت دالاهو ادامه حیات بدهند همین ویژگی منجرب به نام گذاری دالاهو شده است. دالاهو که از دو واژه دال به معنی عقاب و هو به معنی آهو تشکیل می شود گویای حیوانات غالب این منطقه است.
جاذبه های تاریخی و مذهبی دالاهو:

شهرستان دالاهو علاوه بر طبیعت منحصر به فردی که دارد از جاذبه های تاریخی  نظیر ریجاب، آبشار پیران، قلعه یزدگرد و دره سرخه لیزه برخوردار است همچنین از مکان های مقدسی از قبیل آرامگاه پیر بنیامین، آرامگاه بابایادگار، پیر موسی و بهلول، داوود کو سوار و آرامگاه سید شمس الدین حیدری برخوردار است.
ریجاب که یکی از آثار ملی ایران است مربوط به دوره ایلخانی می شود، ریجاب در اصل ریژاو نام دارد و در زبان کردی به معنی ریزش آب هست، بنابر این می توان گفت شهر ریجاب همان بهشت کرمانشاه هست که مملو از زیباهایی طبیعی و آثار تاریخی است . ریجاب به دلیل داشتن آثار تاریخی همچون قلعه ها، آتشکده،مقبره،دیوار دفاعی یزدگرد سوم ،مسجد عبدالله بن عمر و دروازه ها از نظرگردشگری بسیارحائز اهمیت است و این گویای واضح از تاریخ این منطقه کهن می باشد.
آبشار پیران که جاذبه ای منحصر به فرد محسوب می شود در یک کوه صخره ای و در میان درختان انبوهی قرار گرفته است. این آبشار از سه طبقه تشکیل شده است و ارتفاع هر بخش آن متفاوت است . طبقه اول آبشار توسط درختان بسیاری پوشیده شده است و تقریبا غیر قابل دیدن است اما طبقه دوم و سوم به راحتی قابل مشاهده شدن هستند.

قلعه یزدگرد یکی دیگر از آثار ملی است که مربوط به زمان اشکانیان می شود  این قلعه که در ارتفاع قرار گرفته است از گچ بری های زیبایی در ستون ها، دیوار و طاقچه ها برخوردار است این گچ بری ها با نقوش زیبای گیاهی ، حیوانی ، هندسی و اساطیری تزئین شده است.
سرخه لیزه نیز روستایی سرسبز است که از دیرباز محل استراحت مسافران بوده است. طبق آثار مکشوفه دره سرخه لیزه به زمان ساسانیان
برمی گردد .


زمان بازدید: 

دالاهو که از آب و هوای معتدل و سرد برخوردار است اوج بازدید خود را در شش ماه اول سال دارد اگرچه در تمامی فصل ها از جلوه های دیگر طبیعت برخوردار است اما به دلیل داشتن هوای سرد بیشتر در بهار و تابستان مورد استقبال گرم بازدیدکنندگان قرار می گیرد.