استان اردبیل یکی از زیباترین استان های کشور عزیزمان از حیث زیبایی های طبیعی است. یکی از جلوه های زیبای طبیعت این استان روستای زیبا و منحصربفرد خان کندی است که در شهرستان گرمی استان اردبیل قرار گرفته است. این روستا که در دامان ارتفاعات قبله داشی قرار گرفته است یکی از روستاهای مرزی ایران است که در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. اطراف این روستا را مراتع بسیار زیبا و سرسبز و انبوه گیاهان و گل های خودرو و بسیار زیبا فرا گرفته اند. چشمه های متعددی نیز در حوالی این روستا از دل زمین می جوشند که بر طراوت و زیبایی آن افزوده اند. سرسبزی این روستا به حدی است که آن را به جواهری زمردین در دامان دشت ها مبدل کرده است.

خانه های روستا با سقف های شیروانی و رنگارنگ نیز در میان دشتی سرسبز قرار گرفته اند و با محاصره درختان و مناظر کوه های اطراف روستا تابلوی نقاشی زیبا و بی بدیلی را خلق کرده اند. این روستا محل مناسبی برای دامداری است و علاوه بر دامداری بسیاری از مردم نیز به کشاورزی مشغولند. وجود انبوه گیاهان دارویی و گل های زیبای هزاررنگ در دامان دشت های اطراف روستا نیز سبب رونق حرفه زنبورداری شده است. به نظر می رسد تاریخچه این روستا به دوران حکومت نادر شاه افشار باز می گردد و این روستا در اصل یکی از ییلاقات مهم ایل شاهسون بوده است که به مرور زمان با یک جانشینی برخی ایلیاتی های شاهسون به روستا مبدل می شود.

روستا در ابتدا "خان یوردی" نام داشته که به معنای زمین های خان است و بعدها به "خان کندی" یعنی روستای خان تغییر نام می دهد. در این روستا چشمه معروفی با نام "خان بلاغی" نیز قرار دارد. خان بلاغی به معنای چشمه خان است چرا که این چشمه در روزگاران دور به خان روستا اختصاص داشته است. در نزدیکی روستا یک دریاچه فصلی زیبا نیز قرار دارد که از ذوب شدن برف کوه های اطراف روستا ایجاد شده است و با بارش های بهاره بر وسعت آن افزوده می شود. این دریاچه نیز مملو از حضور ماهی ها است. وجود گیاهان دارویی مختلف و رویش قارچ های خوشمزه در دره های مجاور روستا نیز از دیگر دلایل شهرت و محبوبیت این روستای بسیار زیبا و چشم نواز است.