header

خانه خواجه باروخ

توضیحات

یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه که در آثار ملی ایران نیز که در سال 1377به ثبت رسیده است خانه خواجه باروخ است که در کرمانشاه محله فیض آباد کوچه زارعی قرار دارد. این اثر باستانی که در اواخر حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است قدمتی 115 ساله دارد و در بافت قدیمی شهر در قسمت یهودی نشین بنا شده است. خانه خواجه باروخ یا خانه کاکه باروخ که در زبان کردی به آن مال کاکه باروخ می گویند را مالک این اثر تاریخی می دانند.

پیشنهاد مطالعه: 10 سوغات کرمانشاه که همه ی مسافران میخرند [همراه با عکس]

خواجه باروخ از تجار کلیمی این شهر بود که این خانه را با هنر منحصر به فرد قاجاری ساخته است ولی اکنون این بنای ماندگار به نام آخرین مالک آن یعنی خانه رنده کش شناخته می شود. اگرچه زمان زیادی می گذرد ولی این خانه هنوز مانند روز اول مستحکم و پابرجا هست و خوشبختانه دچار آسیب و فرسایش نشده است.

شاید به جرات بتوان گفت این خانه ی کهن تنها اثری است که تمام قسمت های آن در طول دهه ها سالم مانده هست و این ویژگی باعث تمایز بنا بین تمامی اثرهای ملی شناخته شده است. آنچه حائز اهمیت هست وجود حمام در این خانه ی قاجاری می باشد که در آن زمان جزو معدود خانه هایی محسوب می شد که این فضا را دارد. حمام به صورت سرد و گرم با سقف گنبدی هست که به ارزش ساختمان افزوده است. خانه به صورت درونگرایی ساخته شده است یعنی اول از طریق یک هشتی وارد حیاط بیرونی می شوند و با یک دالان کوچک به حیاط داخلی وصل می شود. این بنا که سالهای بسیاری به عنوان خانه مسکونی استفاده می شده هم اکنون از آن به عنوان خانه ی هنرمندان و انجمن خوشنویسان کرمانشاه استفاده می شود.

از مهم ترین قسمتهای ساختمان می توان به ضلع شمالی اشاره کرد که دارای یک حوض خانه هست . این حوض خانه در وسط حیاط اندرونی و حیاط بیرونی قرار دارد.هم چنین در این ضلع اتاق هایی در کنار حمام تعبیه شده است.
از قسمت های دیگر بنا ضلع غربی آن می باشد که ایوان دارد علاوه بر این چهار ستون آجر کشی شده به شکل مدور قرار دارد ستون های دیگری هم در این بخش وجود دارد که همگی آنها تزئین شده اند و با سر ستون هایی  زیبایی بنا را دو چندان کرده اند.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کرمانشاه روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟