header

خانه تاریخی ملاصدرا

فاصله از مرکز استان 34.2 ک.م فاصله از شهرستان قم 35.5 ک.م فاصله از شهر کهک 934 متر

آدرس

(قم - قم - کهک)


30 کیلومتری شهر قم بخش کهک. روستای کهک

ملاصدرا یکی از فلاسفه بزرگ و دانشمندان حکمت الهی در جهان اسلام می باشد. زاده گاه وی در شیراز است و تحصیلات خود را در اصفهان گذرانده است اما در میانسالی به قم سفر می کند و برای تهذیب نفس و به دلیل مخالفت عده ای با اعتقادات فلسفی وی به روستای کهک می رود و به مدت 15 سال در این روستا زندگی می کند.

این روستا در 30 کیلومتری شهر قم واقع شده است. و اکنون خانه ی تاریخی ملاصدرا یکی از مناطق گردشگری بخش کهک به حساب می آید. به خصوص به دلیل آب و هوای بی نظیر این روستا، کوهستانی بودن این منطقه، خاک حاصل خیز و باغات سرسبز و آب شیرینش مسافران زیادی را به سوی خود جذب می کند.

خانه ی ملاصدرا که مربوط به دوره صفوی می باشد به مانند دیگر خانه های قدیمی مناطق گرمسیری از خشت خام و ملات گل ساخته شده است و  دارای گنبدی است با گچبری های ساده و سجاده ای. نورگیر هایی در بنجره های بالا و همینطور سقف گنبد با شیشه هایی رنگی تعبیه شده است. این خانه در سال 1375 به ثبت آثار ملی رسیده است و میراث فرهنگی در سال 1377 آن را بازسازی کرده است.

علاوه بر خانه ی ملاصدرا مکان های دیدنی دیگری نیز در بخش کهک وجود دارد که می توانید از آن ها نیز بازدید کنید مانند آب انبار کهک، مقبره شانزده امامزاده، چاله غار وشنوه، چهار طاقی، محوطه باستانی شمشیرگاه، تپه تاریخی صرم و...

برچسب ها


نویسنده

این جاذبه توسط حمیده پاسبان ثبت شده است

مشخصات

خانه تاریخی ملاصدرا

امتیاز کاربران به :

خانه تاریخی ملاصدرا

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)