از آنجا که بافت تاریخی دزفول نشانه فرهنگ و تمدن تاریخی مردم این دیار کهن میباشد میخواهیم به یکی از جاذبه های تاریخی آن بپردازیم که خانه تاریخی سوزنگر نام دارد.

خانه تاریخی سوزنگر دزفول یکی از جاذبه‌های تاریخی وگردشگری شهر دزفول می‌باشد. این خانه در یک کوچه بن بست قرار دارد و با هویت معماری دزفول، زینت بخش بافت قدیم شهر دزفول است. این خانه تاریخی که در یکی از محله‌های قدیمی دزفول به نام محله قلعه واقع شده است،  قدمت آن به حدود یک قرن پیش بر می گردد ولی باتوجه به آجر کتیبه ایی که در این خانه وجود دارد روی آن تاریخ 1330 هجری قمری حکاکی شده است. بناهای آجری این خانه قدیمی از با ارزشترین بافت های تاریخی فرهنگی شهرستان دزفول است که دارای دو طبقه مجزا، زیر زمین و شوادان به سبک حیاط مرکزی و معماری درونگر، با بیش از 10 نوع آجرکاری نفیس ساخته شده‌ است ودر طبقه دوم آن قسمت مهمانان ویژه بوده که با آجر کاری های زیبا تزئین شده.

 

در دیواره های داخی و بالای در ورودی این خانه تزینات آجری مختلفی با نقش های زیبا وجود دارد که مصالح بکار رفته در این بنا آجر،چوب و گچ میباشد. این خانه متعلق به شخصی به نام سوزنگر بوده و با شماره 2606 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. بعد از بازسازی از آن به عنوان کارگاه آموزش صنایع دستی استفاده میشود.

از جاهای دیدنی نزدیک به خانه سوزنگر میتوان به خانه تیزنو دزفول اشاره کرد که بزرگترین و زیباترین خانه تاریخی دزفول به شمار می آید که حتما به شما پیشنهاد میکنیم که دیدن این خانه راه هم در برنامه سفری خود داشته باشید.

با گردشگری 724 و نصب اپلیکیشن موبایل آن همراه ما باشید تا با مناطق دیدنی و باستانی دیگر شهر دزفول آشنا شویم.