header

خانه آرازی

توضیحات

خانه های قدیمی همواره از جاذبه های هر خانواده و محل بوده اند حال اگر آن خانه و کاشانه جنبه ملی داشته باشد ثبت ملی هم می شود خانه آرازی هم یکی از همین موارد است .تاجر مشهور زمان قاجار  با نام جلیل آرازی صاحب یکی از خانه های قدیمی قابل توجه قزوین است.

جلیل آرازی از طایفه آرازخان می باشد که از خاندان تجار ثروتمند قزوین بودند. خانه آرازی در دوطبقه و در حوالی سال 1275 هجری قمری ساخته شده است که مربوط به دوره قاجار است. خانه آرازی در بن بستی به همین نام در خیابان بوعلی، کوچه مشاطان، واقع شده است. حدود  پنجاه سال پیش سازمان میراث فرهنگی، بنا را از خانواده آرازی خریداری می کند و نسبت به مرمت و استفاده فرهنگی از خانه اقدام میکند.

در خلال جنگ جهانی و بی طرفی ایران، قزوین شاهد حمله هوایی روس ها در 3 شهریور 1320،است که  به این ساختمان آسیبی وارد نشد. اما بعضی از بناهای قدیمی قزوین مانند حسینیه امینیها، دچار خسارت و زیان شدند.

ساختمانی دو طبقه با قدمتی بیش از یک صد سال شامل یک حیاط در مرکز بنا،زیر زمین و نسیمی است که در  اتاق های خانه آرازی  در راستای شمال شرقی و غربی می وزد. نقوش اسلیمی جزء لاینفک معماری دوران قجر است که در خانه آرازی با گچ بری و آجر کاری و ارسی های ساده تلفیق شده اند.

نکته جالب در بنای خانه تاریخی آرازی وجود نوشته هایی در مورد دستمزد استاد بنا ها و کارگران ساختمانی که در ساحتن بنا نقش داشته اند است که اجرت بنا روزی شصت دینار ذکر شده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های قزوین روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟