header

حمام عمارت آصف

توضیحات

استان کردستان به واسطه قدمت طولانی خود آثار تاریخی فراوانی را در دل خود جای داده است. یکی از این بناهای تاریخی حمام زیبای عمارت آصف است که درست در مرکز شهر سنندج واقع شده است. عمارت آصف وزیری، عمارتی بزرگ مشتمل بر فضایی 4000 مترمربعی است که در ابتدا در دوران حکومت صفویه توسط خانواده مجدالاشرف بنا نهاده می شود. این عمارت بعدها به خاندان وزیری، که به دعوت هلوخان والی کردستان از اصفهان به کردستان نقل مکان کرده بودند، فروخته می شود. از آنجایی که یکی از اعضای این خاندان به مقام وزارت می رسد نام خانوادگی آن ها به وزیری تغییر پیدا می کند. میرزاعلی نقی کردستانی نیز که پدرش عمارت وزیری را خریداری کرده بعدها در دستگاه حکومت مشغول شده و لقب آصف را دریافت می نماید و به سبب سکونت وی در این عمارت، عمارت با نام آصف وزیری در بین مردم شهره می شود.

 با خریداری خانه توسط وزیری ها بخش های مختلفی به آن افزوده می شود که یکی از آن­ها حمام زیبای عمارت وزیری است. حمام در ضلع غربی این عمارت بزرگ قرار گرفته است. ورودی حمام در بیرونی عمارت یا همان حیاط اصلی قرار گرفته است. حمام کاملا خصوصی بوده و تنها در اختیار خاندان وزیری و ساکنان عمارت بوده است به همین سبب از اندازه کوچکتری نسبت به سایر حمام های تاریخی برخورددار است. از آنجایی که خریداران خانه رگ و ریشه اصفهانی داشته اند در ساخت این حمام زیبا از هنر و معماری اصفهانی بهره برده اند گرچه آب و هوای سرد و کوهستانی سنندج نیز در معماری این حمام کوچک و زیبا بی تاثیر نبوده است.

با ورود به داخل حمام خواهید دید که حمام عمارت آصف وزیری به سبک تمام حمام ایرانی این حمام از بخش های مختلفی تشکیل شده است. پس از گذر از رودی وارد فضای سربینه می شوید که حوض سنگی زیبایی در آن قرار دارد. آنچه در این بخش بیشتر نظر بیننده را جلب می نماید ستون های سنگی با حجاری های طنابی شکل است که بسیار زیبا و چشم نواز است. مقرنس کاری ظریف سرستون ها نیز از دیگر زیبایی های این ستون های سنگی شش گانه است. آهک بری و کاشی کاری نیز از دیگر هنرهای به کار رفته در تزئین این حمام است. علاوه بر ورودی و سربینه بخش های دیگری همانند میان در، حمام گرم، رختکن، تون، خزینه، منبع آب و .. نیز در این حمام کوچک و اختصاصی به چشم می خورد. عمارت آصف وزیری هم اکنون با نام موزه کرد نیز شناخته می شود. بازدید از حمام تاریخی در کنار عمارت وزیری و موزه خانه کرد حتما نظر شما را جلب خواهد کرد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کردستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟