header

حمام حاج داداش زنجان، حمامی در قلب بازار

توضیحات

یک حمام تاریخی با قدمت بیش از یکصد سال که در راسته قدیمی تر بازار زنجان یعنی راسته غربی قرار دارد. حمام حاج داداش که یادگاری از اواسط دوران قاجار است در داخل بازار و روبروی مسجد قدیمی میرزائی قرار دارد. حمام تا سال 68 یکسره مشغول به کار بوده است اما به مدت یک دهه و تا سال 1378 متروک باقی می ماند. در سال 1378 این حمام زیبا مورد مرمت و بازسازی قرار می گیرد. بنابر اظهارات شفاهی بانی حمام فردی به نام حاج داداش بوده است و  مردم نیز حمام را به نام او می شناختند. هیچ سند دیگری دال بر زمان ساخت و یا نام بانی حمام موجود نمی باشد.

حمام اما به سبک تمام حمام های ایرانی دارای سربینه و گرمینه است و آب مورد نیاز آن توسط چند حلقه چاه در اطراف حمام تهیه میشده که مستقیما به حوض داخل حمام راه می یافته است. بخشی که در خارج حمام قرار داشته تامین سوخت و گرمای حمام را بر عهده داشته که حالا به عنوان یک مغازه در کنار حمام مشغول به کار است. حمام یکسره از جنس آجر است و در ساخت آن از ملاط ساروج و آهک و پوشش گچ استفاده شده است. درب ورودی چوبی زیبایی که رو به مسجد میرزایی قرار دارد شما را به داخل حمام هدایت می کند.

داخل حمام نیز با کاشی کاری های فیروزه ای، آبی و زرد به شکل زیبایی آراسته شده است. گچ کاری تنها زینت بخش سقف حمام است. مهم ترین بخش این حمام چهار ستون سنگی مارپیچی بخش سربینه است که کار دست هنرمندان همدانی است و نمای زیبایی را ایجاد کرده است. این حمام تنها حمام زنجان است که بر پایه چهار ستون سنگی استوار است. حمام اما بعد از مرمت تغییر کاربری داده و به عنوان چایخانه و سفره خانه سنتی مورد استفاده قرار میکند که بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. این حمام جزو یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهر زنجان است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟