header

حمام جارچی باشی، حمام تاریخی اصفهان

توضیحات

حمام جارچی باشی یکی از حمام های تاریخی شهر اصفهان است که در زمان صفویه ساخته شده و بالغ بر 450 سال قدمت دارد. این حمام بزرگترین حمام اصفهان بوده که همزمان با سایر ساخت و سازهای میدان نقش جهان ساخته شده است. این حمام همزمان با مسجد تاریخی جارچی باشی در بازار بزرگ اصفهان توسط ملک سلطان که جارچی باشی شاه عباس اول بوده ساخته شده و به همین دلیل به این نام شهره شده است. علاوه بر مسجد و حمام وی اقدام به ساخت سرای جارچی و کاخی به نام جارچی میکند که متاسفانه امروزه کاخ به طور کلی از بین رفته اما سه بنای دیگر مرمت شده و به قوت خود باقی و هم اکنون فعال است.

این حمام نیز به سان تمام حمام های ایرانی از چند بخش سربینه، گرمینه، رختکن و چال حوض تشکیل شده است. حمام در هر دو بخش مردانه و زنانه همزمان قابل استفاده بوده و همه می توانستند از این حمام با پرداخت بهایی اندک استفاده کنند. داخل حمام پر از طاق های زیبا و سقف های گنبدی است. بر روی گنبدها روزنه هایی تعبیه شده است که نور داخل حمام را تامین می کردند. در این روزنه ها از شیشه هایی استفاده شده است که به داخل حمام دید ندارند و باعث شکست و انعکاس نور در داخل حمام شده و محیط را روشن تر می کردند. حمام با مصالحی همچون سنگ و خشت بنا شده و با کاشی کاری های بسیار زیبایی آراسته شده است. در میان حوض درون حمام فواره هایی زیبا قرار دارند و در کف حمام جوی های باریکی در جریان هستند که بسیار چشم نوازند. سیستم گردش آب این حمام بسیار جالب توجه است. در ابتدا از چوب برای گرم کردن حمام استفاده می شده است اما در سال های معاصر از سوخت های جایگزین همانند گازوئیل برای تامین گرمای حمام استفاده می شده است.

این حمام تا سال 1359 ه.ش به کار خود ادامه می داده است اما پس از این تاریخ به حال خود رها می شود. حمام که به صورت نیمه خرابه درآمده بود به محلی برای جمع شدن معتادین مبدل می شود تا اینکه در سال 1382 یکی از افراد خیر و علاقمند اصفهانی مسئولیت مرمت حمام را بر عهده می گیرد و طی قریب به نه سال بخشی از حمام را مرمت می کند. بخش وسیعی از حمام هنوز هم به صورت مخروبه باقی مانده است که امیدواریم هر چه زودتر بازسازی شود. این حمام هم اکنون به عنوان یک موزه-رستوران زیبای سنتی  با نام سلطان ملک جارچی باشی مورد بهره برداری قرار گرفته و به صورت یک مجتمع گردشگری درآمده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اصفهان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

حمام جارچی باشی، حمام تاریخی اصفهان
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
درود. ما امروز برا ناهار رفتیم واقعا زیبا و دیزاین و چیدمان‌ با سلیقه انجام شده بود اما غذای سنتی آن کیفیت نداشت. انتطار میرود غدای ان با کیفیت تر شود.
مهدی جعفری
مهدی جعفری ۱۳۹۹/۰۹/۲۶
با سلام ممنون از نظرتون، درست میفرمایید.