header

جنگل فندقلو

فاصله از مرکز استان 38 ک.م فاصله از شهرستان نمین 13.2 ک.م فاصله از شهر نمین 13.2 ک.م

آدرس

(اردبیل - نمین - نمین)


استان اردبیل، شهرستان نمین، جاده اردبیل به نمین، روستای خانقاه

جنگل فندقلو یکی از ز یباترین جنگل های ایران است که در شهرستان نمین استان اردبیل قرار دارد. جنگل فندقلو در فاصله 25 کیلومتری شهر اردبیل و ده کیلومتری شهر نمین قرار گرفته است. مساحت این جنگل چیزی در حدود شانزده هزار هکتار است که بیشتر درختان آن را درختان فندق تشکیل می دهد همین امر سبب شده تا این جنگل به جنگل فندقلو شهره شود. سیب، ازگیل، گوجه سبز، به و تمشک از دیگر درختان موجود در این جنگل استثنایی است. بخش اعظم این جنگل ها در استان اردبیل و بخشی کوچک نیز در استان همجوار آن یعنی استان گیلان قرار دارد. اطراف این جنگل زیبا را مراتعی سرسبز و بسیار چشم نواز فرا گرفته است که منظره جذابی را بوجود آورده است.

اگر از مسیر جاده اردبیل به نمین حرکت کنید در نزدیکی های روستای خانقاه علیا این جنگل را خواهید یافت که تا شرق روستای خانقاه سفلی کشیده شده است. این جنگل بسیار زیبا در مسیر تله کابین مشهور گردنه حیران قرار دارد که از گردنه حیران حرکت خود را آغاز کرده و از فراز این جنگل های استثنایی و بی بدیل عبور کرده و به سمت بالا حرکت می کند. نزدیکی گرده حیران به این جنگل نیز از دیگر نقاط قوت این جاذبه گردشگری است. پیست اسکی فندقلو که یکی دیگر از جاذبه های این منطقه جذاب گردشگری است نیز یکی از پیست های مشهور اسکی روی چمن است که در ارتفاع 1700 متری از سطح دریاها و در نزدیکی جنگل های فندقلو قرار گرفته است.

این جنگل زیبا دشتهای وسیعی از گلهای وحشی به خصوص بابونه را در خود جای داده است که در فصل بهار چشم نواز بسیار منحصربفردی را ایجاد کرده و توریست ها و طبیعت گردان بسیاری را به این مناطق می کشاند. اواخر خرداد ماه هر سال نیز این دشت ها میزبان جشنواره گل بابونه است. در دل جنگل چشمه های فراوانی به چشم می خورد که در این بین چشمه آب گرم میشه سویی فندقلو از شهرت بسیار زیادی برخوردار است. در سال های اخیر نیز چندین راس مارال در این جنگل ها رهاسازی شده اند تا از خطر انقراض در امان مانده و به زاد و ولد بپردازند.علاوه بر مارال ها این جنگل محل زندگی گونه های متعددی همانند روباه، عقاب طلایی، قرقاول، خرس قهوه ای و .. است. جنگل فندقلو با داشتن چشم اندازهایی منحصربفرد و طبیعت حیرت انگیز یکی از زیباترین مقاصد گردشگری در استان اردبیل است.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

جنگل فندقلو

امتیاز کاربران به :

جنگل فندقلو

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)