یکی از بناهای تاریخی استان کرمانشاه تکیه معاون الملک است که در استان کرمانشاه در محله آبشوران در خیابان حدادعادل بنا شده است.این تکیه که در بافت قدیمی شهر قرار دارد در زمان قاجار تاسیس شده است. این اثر تاریخی زبان زد در نوع معماری هست و یکی از آثار ملی ثبت شده در سال 1354است. بانی تکیه حسین خان معین الرعایا ملقب به معاون الملک این بنا را در سال 1330تاسیس کرد.
تکیه که محل برگزاری مراسمات مذهبی بود به عنوان مکانی برای حل اختلاف ها نیز استفاده می شد.که به دلیل اختلافات موجود بخشی از بنا در سال 1282تخریب شد.ولی به همت برادر حسین خان در سال 1320مرمت شد و بخش های جدیدی به آن اضافه شد.
پس از شروع حکومت پهلوی بار دیگر بنا به سوی تخریب شدن پیش می رفت که با برگزاری مدرسه علوم اسلامی از تخریب آن جلو گیری شد.
 این تکیه سه در ورودی دارد. ورودی اصلی آن از خیابان حداد عادل است این ورودی در ضلع غربی قرار دارد.در شمالی به کوچه معاون الملک و در جنوبی به کوچه ایلخانی مشرف است که در حال حاضر این دو در مورد استفاده قرار نمی گیرد. برای ورود به این بنا که از سطح خیابان پایین تر است باید از 17 پله تعبیه شده در آن عبور کرد.
تکیه دارای سه بخش زینبیه عباسیه و حسینه است.
حسینیه صحن کوچکی دارد که دورتا دور این صحن حجره های دو طبقه  قرار گرفته است. دیوارهای این قسمت از بنا که با کاشی کاری های بسیار زیبایی پوشیده شده است از ارتفاع بیشتری برخوردار است. آنچه دراین صحن به چشم می خورد وجود سقاخانه ای در گوشه آن می باشد این سقاخانه 5 ضلعی با تصاویری از حضرت سکینه تزئین شده است. درطاق این صحن علاوه بر تصاویر عزاداری ها و خلفاهای ایرانی شعری که در توصیف بنا سروده شده است به چشم می خورد.
 زینبیه از بخش های قابل توجه این بنای تاریخی هست که دیوارهای آن مملو از صحنه های کربلا و روز عاشورا هست.
عباسیه از مهم ترین قسمت های بنا هست که با کاشی کاری های هفت رنگ تزئین شده است. و دارای یک ایوان با دو ستون بلند هست که تنه ی آن ها کاشی کاری شده است. در دیوارهای این قسمت تصاویر دو تن از امامان،بخشی از باورهای مذهبی،همچنین قسمتی از تاریخ ملی و چهره های مطرح قاجاری به تصویر کشیده شده است. اخیرا از عباسیه به عنوان موزه مردم شناسی و موزه پوشاک و زیور آلات بازدید می شود.