header

تنگ رغز، عروس تنگ های ایرانی

توضیحات

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی کم نظیر استان فارس تنگه رغز است که در بین طبیعت گردان به عروس تنگه های ایران شهره است. این تنگ زیبا و افسانه ای در 30 کیلومتری شهر داراب و 25 کیلومتری جاده داراب به فسا و در نزدیکی روستای حسن آباد قرار گرفته است. تنگ رغز یکی از پرآب ترین تنگ های ایران است و در طول مسیر 4 کیلومتری خودش چیزی در حدود 64 آبشار با ارتفاع متفاوت و همچنین 100 حوضچه کاملا طبیعی را جا داده است. ایت تنگ محل مورد علاقه دره نوردانی است که به دنبال چالش های هیجان انگیز هستند. آب زلال و شفاف این منطقه که هر بیننده ای را به وجد می آورد مامن ماهی هایی است که در این آب های زلال زندگی می کنند.

بر روی دیوارهای صخره های بلندی که این تنگ را در بر گرفته اند گیاهانی سرسبز روییده اند که چشم انداز دلربایی را ایجاد کرده اند. در بلندای صخره ها نیز درختانی سر بفلک کشده به چشم می خورند که بر زیبایی تنگ افزوده اند. آبشارهای این تنگ زیبا هر کدام با نام های جداگانه ای شناخته می شوند. از جمله معروف ترین این آبشارها می توان به آبشار آذرخش با 45 متر طول به عنوان مرتفع ترین آبشار رغز، آبشار وداع 38 متر،  آبشار نگین با 23 متر طول، آبشار گلاب و آبشار حکمت با 11 متر طول و آبشار دماغه با 12 متر طول اشاره کرد. پیمایش این تنگ برای افراد مبتدی و ناآشنا به هیچ وجه توصیه نمی شود، چرا که پیمودن تنگ رغز نیازمند آشنایی با مسیر، تکنینکهای دره نوردی، استفاده از ابزار حرفه­ای و آشنایی به شنای اصولی است چرا که عمق آب گاه به بیش از 40 متر می رسد.

برای لذت بردن از این تنگه بهتر است از یک راهنما کمک بگیرید و حتما به صورت دسته جمعی خودتان را به این تنگ زیبا برسانید. بهترین فصل برای پیمایش این تنگ از اوایل خرداد تا اوایل مهر ماه است که تنگه کاملا پرآب و تقریبا ایمن است. برای رسیدن به تنگ رغز می توانید خودتان را به روستای حسن آباد برسانید. این مسیر نیازمند یک پیاده روی 4 ساعته تا رسیدن به ابتدای تنگ رغز و چشمه معروف آن است. اما اگر می خواهید سریعتر خودتان را به تنگ رغز برسانید می توانید با کمک محلی ها با وسیله نقلیه خودتان را به گردنه دارگویه رسانده و بعد مسیر 20 ساعته کوهپیمایی تا تنگ رغز را پیاده طی کنید. به خاطر داشته باشید برای پیمایش تنگ لوازم ضروری و لباس مناسب را به همراه داشته باشید و تا جای ممکن از نوشیدن آب تنگه خودداری کنید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟