استان لرستان با تمام زیبایی هایی که دارد مکان منحصر به فردی را در خود جای داده است این جاذبه طبیعی به دور از هیاهو است و می توان  بخشی از آرامش شهر را در آن یافت . در شمال شرق خرم آباد در دره ی باستانی خاید آلو تفرجگاه مخمل کوه که به تنگه شبیخون شهره است قرار دارد این تفرجگاه قدمت چند ساله دارد و می توان گفت یکی از مکان های خاص این استان محسوب می شود.مخمل کوه ازموقعیت بسیار مهمی برخوردار است که دو منطقه را به هم وصل میکند ضلع جنوبی آن به جاده بروجرد به خرم آباد ختم می شود و قسمت شمالی کوه به جاده خرم آباد الشتر منتهی می شود هر دو ضلع این کوه حوادث گوناگونی را در طول تاریخ به خود دیده است و شاهد درگیری های بسیاری بوده است.
 

مخمل کوه از انباشته شدن رسوبات به وجود آمده است و به ارتفاع یک هزار و نهصد متر می رسدکه سراسر آن با گلسنگ پوشیده شده است. گلسنگ ها خاصیت آفتاب گریزی دارد به همین علت در تابستان رنگ آنها سوخته می شود ولی در پاییز و زمستان ،کوه سراسر از رنگ سبز پوشیده می شود. این جاذبه یکی از قطب های بسیار مهم توریستی به شمار می رود و همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکند اگرچه در سرما اوج زیبایی این کوه را می توان دید اما بهترین زمان برای بازدید از آن در بهار و تابستان می باشد .چشمه های پرآب، آبشار زیبا،زمین صاف،محیط بکر از ویژگی های این منطقه است که زیستگاه حیوانات از جمله رتیل و اردک و گونه ای از پرندگان هم شده است.هم چنین به دلیل گلسنک های فراوان به چراگاه مناسبی در بهار تبدیل شده است.
 

درضلع شمالی کوه ، پارکی برای رفاه حال گردشگران بنا شده است که  ازمسیر دسترسی راحتی برخوردار است و بازدیدکنندگان می توانند لحظات خوشی را در کنار خانواده رقم بزنند علاوه بر این می توان شب را هم در این مکان سپری کرد که البته نیازمند داشتن امکانات کامل از جمله چادر و لباس گرم و مواد غذایی است . در این پارک آبشار طبیعی هم وجود دارد که از بین  رسوبات پوشیده شده از گلسنگ عبور می کند و جلوه ی بسیار جذابی را به این قسمت داده است. کوه های دیگری هم در این تفرجگاه وجود دارد که برای کوهنوردی مناسب است ولی برای این کار حتما نیاز به وسایل مورد نیاز کوهنوردی است چون به دلیل گلسنگ های موجود در منطقه سطح کوه ها کمی لیز می باشد.