header

تفرجگاه تخت شاه

توضیحات

یافتن دره ای در ارتفاعات همان اندازه که هیجان انگیز است از سختی و مسیر ناهموار هم برخوردار است. رشته کوه های زاگرس که به آلپ ایران شهره است این دره ی تاریخی را در میان یکی از کوه های خود جای داده است. کوه گرین که خود از زیبایی های این منطقه محسوب می شود با وجود این دره به یکی از تفرجگاه های بی نظیری در طول تاریخ تبدیل شده است .


دره ی کهمان که به تفرجگاه تخت شاه ملقب است از جاذبه های زیبای استان لرستان است که در 6 کیلومتری شمال دهستان قلعه مظفری در شهرستان سلسله و در دامنه قله چهل نابالغان واقع شده است این دره که در سال 1380 به شماره ی 3755به ثبت رسیده است هم اکنون از آثار ملی ایران به شمار می رود.

 

این اثر ملی یکی از قطب های بسیار مهم توریستی محسوب می شود که همه ساله گردشگران بسیاری را از داخل و خارج به خود جذب می کند. از آنجایی که این تفرجگاه در منطقه ی کوهستانی قرار دارد همواره از هوای سردی برخوردار است بنابراین بهترین زمان بازدید از آن در فصل بهار وتابستان هست که در این شش ماه سراسر این دره با پوشش گیاهی متنوع از جمله درختان چند صد ساله ی بلوط و گردو ، بید و سپیدار سرسبز می شود. وجود این درختان بیشمار و چشمه های پرآب و سرد زیستگاه حیواناتی مانند پلنگ و خرس و کفتار و گرگ سنجاب و بز و گونه ای از پرندگان شده است البته خود دره دارای محیط امن و آرام هست که می تواند بهترین مکان برای گذراندن اوقات و فراغت همراه خانواده باشد.

 

در این دره بقایای آثار تاریخی که مربوط به زمان قاجار هست پیدا شده است طبق این بقایا، یک تفرجگاه شاهانه بوده است که در فصول مناسب بسیار مورد استقبال بزرگان و شاهان قرار گرفته است علاوه بر اینکه در این منطقه چند روزی را برای تفریح می گذراندند در آن به شکار هم می پرداختند . از ویژگی های این دره می توان به دید وسیع، محیط بکر، یخچال های طبیعی، غارها ،چشمه ها، آب و هوای بی مثال آن اشاره کرد که همواره این مکان را در طول تاریخ به دیدنی ترین دره در میان کوه ها تبدیل کرده است.  مسیر دسترسی به دره تا حدودی ماشین رو هست و از آن به بعد نیاز به یک پیاده روی و کمی کوه نوردی است و حتما باید کفش و لباس راحت به همراه داشته باشیم. از آن جایی که هیچ امکانات رفاهی مانند رستوران و مغازه های خوار و بار فروشی و آلاچیق نیست برای ماندن در این مکان حتما باید تجهیزات کامل اعم از خوراک و چادر به همراه داشت.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های لرستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟