header

تالاب یوسفلو، چشم انداز زیبای شهرستان اهر

توضیحات

اهر یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین شهرستان های استان آذربایجان شرقی است. وجود جنگل های شکوهمند ارسباران شمالی و ارتفاعات چشم نواز قره داغ، اهر را به نگینی متمایز در میان شهرستان های آذربایجان شرقی بدل کرده است. یکی از چشم اندازهای بسیار زیبای طبیعت در شهرستان اهر وجود چند تالاب زیبا و دائمی است. تالاب یوسفلو، تالاب دیب سیز و تالاب قوچ گلی سه تالاب مشهو و زیبای شهرستان اهر هستند. در این میان تالاب زیبای یوسفلو به دلیل داشتن چشم اندازهای بسیار زیبا که در دامان کوه ها قرار است در آینده بسیار نزدیک تبدیل به یک منطقه گردشگری سازمان یافته و یا یک دهکده توریستی می شود. همچنین به زودی یک ایستگاه تله کابین نیز در آن راه اندازی شود.

تالاب یوسفلو در زمره تالاب های دائمی استان آذربایجان شرقی است و در 30 کیلومتری شهر زیبای اهر قرار دارد. برای سیدن به این تالاب باید مسیر جاده اهر به مشگین شهر را پیش رو بگیرید. با مشاهده تابلوی روستای یوسفلو باید وارد مسیر فرعی شوید. با پشت سر گذاشتن روستا تالاب زیبای یوسفلو را خواهید دید. در مسیر رسیدن به تالاب حتما رودخانه اهر چایی را نیز خواهید دید. این تالاب محل زندگی پرندگان بومی و غیربومی مهاجر است. بسیاری از پرندگان مهاجر برای گذر از دوران سرما در مسیر کوچ خود در این تالاب زیبا اتراق می کنند. اطراف تالاب کوچک و زیبای یوسفلو سرسبز و سرزنده است. مراتع وسیع و دشت های آراسته به انواع گل ها و گیاهان وحشی مناظر بی بدیلی را پدید آورد است.

داخل تالاب نیز پر از نیزارهای زیباست و منظره کوههای اطراف نیز زیبایی چشم انداز یوسفلو را تکمیل می کند. تالاب یوسفلو در بین اهالی به یوسفولو گولی شهره است. چوپان های روستای یوسفلو و روستای اطراف اغلب دام هایشان را برای چرا به مراتع سرسبز نزدیک تالاب یوسفلو می آورند. بهترین فصل برای بازدید از تالاب در فصل بهار و اوایل تابستان است. بارش های فصلی و همچنین آب شدن برف ارتفاعات و جاری شدن به سمت تالاب سطح آب آن را افزایش می دهد، اگرچه خشکسالی های اخیر تاثیر خود را بر این تالاب زیبا نیز گذاشته است. علاوه بر تالاب یوسفلو دو تالاب دیگر نیز در نزدیکی شهر اهر قرار دارند. تالاب دیب سیز در 25 کیلومتری شهر اهر و در نزدیکی قشلاق شاهوردی و تالاب قوچ گلی در ارتفاعات کوه قوشا داغ واقع شده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟