header

تالاب چغاخور

توضیحات

جذاب ترین تالاب ایران در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد این تالاب که چغاخور نام دارد در جنوب شهر بلداجی از توابع شهر بروجن واقع شده است  این جاذبه زیبا که در زمره جاذبه های طبیعی قرار دارد از ویژگی های متمایزی نسبت به سایر تالاب ها برخوردار است که در این میان می توان به رشته کوه زیبای کلار،آب و هوای مطلوب ومرغزار اطراف آن اشاره کرد. این مرغزار مساحتی حدود 700هکتار را دارد که در فصل بهار به اوج زیبایی خود می رسد در این موقع از سال کوهنوردان در ارتفاعات بالا شاهد منظره شگفت انگیزی از این طبیعت هستند.در این جاذبه منحصر به فرد گونه های فراوان و نادری از جانواران و آبزیان وجود دارد که برای حفاظت آن ها در سال 1378توسط سازمان حفاظت محیط زیست تالاب چغاخور به عنوان منطقه شکار ممنوع شناخته شد.
تالاب چغانخور
تالاب بی نظیر چغاخور قدمتی بسیاری دارد و مساحت آن به 2300هکتار می رسد عوامل متعددی در تامین آب این جاذبه طبیعی دخالت دارند از جمله می توان به برف و باران و چشمه های اطراف کوه کلار اشاره کرد. این تالاب شرایط مناسبی را برای رویش گونه ای از گیاهان آبدوست فراهم کرده است به طوری که سالیان درازی در کنار آن درختان بید،مرغ جگن، پلی گونیوم، پتامژتون روییده اند این گیاهان در دسته های نم پسند،حاشیه ای،شناور و غوطه ور قرار دارند. در کنار این پوشش گیاهی و شرایط مناسب زیستگاه پرندگانی بومی و مهاجری چون لک لک ،چنگر،باکلان،فلامینگو،اکراس،قو،سلیم،کاکایی،خروس کولی و .. شده است در کنار این پرندگان، جانوارانی همچون مارها،لاک پشت،شغال،گرگ ،خرگوش زندگی می کنند همچنین آبزیان داخل آب تالاب ماهی کپور،ماهی گورخری و شیرماهی،عروس است و در این میان می توان به  گونه نادر  خانواده گامبوزیا (کپور دندان)اشاره کرد که به اهمیت تالاب افزوده است.
تالاب چغانخور
تالاب جذاب چغاخور یکی از قطب های مهم توریستی است که همه ساله گردشگران بسیاری را از داخل و خارج به خود جذب می کند و درشش ماه اول سال مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد اگرچه در زمستان جلوه های خاص و بی همتایی را به نمایش می گذارد ولی به دلیل سردی هوا بهتر است فصول اول سال را برای بازدید انتخاب کرد و مسافران و گردشگران می توانند لحظات به یاد ماندنی را داشته باشند و با انجام تفریحاتی چون قایق سواری و ماهیگیری اوقات خوشی را رقم بزنند که در این مکان برای رفاه حال مردم سازه هایی از قبیل سرویس بهداشتی،پارکینگ،آلاچیق و واحدهای اقامتی و مکان هایی برای چادر زدن تعبیه شده است که توصیه می شود برای حفظ این تالاب از هرگونه آسیب رساندن به آن خودداری کرد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های چهارمحال وبختیاری روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟