header

تالاب بین المللی قره قشلاق بناب

توضیحات

تالاب بین المللی قره قشلاق بناب در استان آذربایجان شرقی و در ساحل دریاچه زیبای ارومیه، یکی از زیباترین تالاب های شمال غرب کشور است که لقب عروس تالاب های منطقه شمالغرب را  تصاحب کرده است. این تالاب زیبا در مرز بین دو آذربایجان شرقی و غربی قرار گرفته است. تالاب قره قشلاق بزرگترین تالاب حوضه آب ریز دریاچه ارومیه است و آب چندین رودخانه همانند مردق، لیلان چای، زرینه رود و  صوفی چای به آن وارد می شود. این تالاب زیبا وسعتی معادل بیست و دو هزار  هکتار وسعت دارد و به دلیل آب و هوای معتدل و مطبوعش همه ساله پذیرای پردگان مهاجر بسیاری از سایر کشور های جهان است. این منطقه در سال 1364 به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده و هم اکنون به عنوان پناهگاه حیات وحش شناخته می شود.

این تالاب زیبا با انبوهی از درختان گز کوتاه و همچنین نیزارهای نسبتا وسیع پوشانده شده است و چیزی در حدود یکصد هزار پرنده در قالب 153 گونه مختلف در آن زندگی می کنند. برخی از پرندگان به صورت فصلی و یا دائم ساکن تالاب هستند و جزو پرندگان به اصطلاح زادآور بوده و برخی از دیگرا از پرندگان نیز جزو دسته های عبوری به شمار می آیند. این تنوع بالا از حضور پرندگان گاه نادر سبب شده تا تالاب قره قشلاق به عنوان یکی از سایت های پرنده نگری باارزش منطقه شمال غرب باشد. از جمله پرندگان موجود در تالاب می توان به ﺣﻮاﺻﯿﻞ، ﮐﺎﮐﺎﺋﯽ، ﺧﻮﺗﮑﺎ، ﭘﺮﺳﺘﻮی درﯾﺎﯾﯽ، ﻓﻼﻣﯿﻨﮕﻮ، ﭘﻠﯿﮑﺎن، ﻗﺮه ﻏﺎز، درﻧﺎ، ﻏﺎز، اردک، آﻧﻘﻮت و پرنده میش مرغ اشاره کرد. مهم ترین پرندگان این تالاب مهجرین سیبری هستند. وجود جلبک ها و ذات ریز مغذی موجود در آب و گندم زارهای وسیع و سایر زمین ها و مراتع سرسبز اطراف سبب شده تا این تالاب مکان مناسبی برای اتراق پرندگان باشد.

علاوه بر پرندگان پستانداران، دوزیستان و حشرات متنوع نیز از دیگر ساکنین تالاب قره قشلاق هستند. در این تالاب زیبا اما هیچ ماهی زندگی نمی کند. این تالاب به دلیل داشتن مناظر بی بدیل و آب و هوایی معتدل و تفریحاتی همچون قایق رانی و پرنده نگری از تفرج گاه های گردشگر پذیر شهر بناب است که در 13 کیلومتری این شهر واقع شده است. برای رسیدن به تالاب می توانید از مسیر جاده بناب به ملکان خود را به تالاب قره قشلاق برسانید. خشکسالی های اخیر دریاچه ارومیه و برداشت بی رویه منابع آب زیرزمینی و همچنین آب تالاب برای آبیاری زمین های کشاورزی اطراف سبب وارد آمدن آسیب های جدی به این تالاب شده بود اما این تالاب زیبا هنوز هم پر از پرندگان زیبایی است که صدای همهمه شان زندگی را در تالاب به جریان می اندازد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟