header

بولاغلار

توضیحات

استان اردبیل به سبب داشتن آب  و هوای کوهستانی مطبوع و بارش های فراوان یکی از زیباترین استان های ایران است. یکی از جلوه های طبیعت استان اردبیل که در شهرستان نیر این استان واقع شده است منطقه "بولاغلار" است. بولاغلار که با نام تفرجگاه بولاغلار نیز شناخته می شود در فاصله سی کیلومتری شهر اردبیل و درست در مجاورت شهر نیز قرار گرفته است. آن چه این منطقه را به تفرجگاهی بی بدیل تبدیل کرده است وجود مناظر سرسبز و بدیع و چشم نواز است که در کمتر نقطه ای شاهد آن خواهید بود. انبوه درختان و مراتع سرسبز به همراه گیاهان خودرو با خواص درمانی و عبور رودخانه ای خروشان این ناحیه را به بهشتی کوچک و خوش آب و هوا مبدل کرده است.

بولاغلار واژه ای ترکی است و به معنای چندین چشمه است. در این منطقه که بیش از 280 کیلومتر مربع وسعت دارد چندین چشمه از دل زمین می جوشند. آب این چشمه ها پس از طی یک مسافت کوتاه به یکدیگر متصل شده و رودخانه ای زیبا را بوجود می آورند. نام این رودخانه نهر نیز است اما در بین اهالی این منطقه با نام رودخانه "آغلاغان" شناخته می شود. رودخانه در مسیر حرکت خود از منطقه زیبا و چشم نواز بولاغلار عبور کرده و وارد شهر نیر می شود. پس از گذر از شهر نیر این رودخانه در مسیر حرکت خود به رودخانه مشهور بالقلو چای می پیوندد که از میان شهر اردبیل عبور می نماید. اطراف این چشمه های آب گوارا را گیاهی با نام بولاغ اوتی فرا گرفته است که خواص بسیاری دارد.

علاوه بر خواص درمانی این گیاه سبب ایجاد چشم انداز بسیار زیبایی در نزدیکی چشمه ها شده است. آب این چشمه سبب رونق کسب و کار پرورش ماهی در این منطقه شده است و برخی معتقدند استفاده از آب این چشمه ها در حوضچه های پرورش ماهی نیز سبب بهتر شدن طعم و مزه ماهی های پرورشی این منطقه شده است. منطقه بولاغلار به دلیل داشتن آب و هوای بسیار مطبوع، طبیعتی بسیار چشم نواز و نزدیکی به شهرهای توریستی اردبیل و چشمه های آب گرم سرعین، پیست اسکی آلوارس و گردنه مشهور و زیبای  حیران از اقبال بسیار زیادی برخوردار بوده و یکی از محبوب ترین تفرجگاه های استان اردبیل و شهرستان نیر است، به طوری که در فصل بهار و تابستان شما شاهد حضور حجم بالایی از  گردشگران در این منطقه خواهید بود.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اردبیل روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟