header

بهشت گمشده

توضیحات

بهشت گمشده بدون شک یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان فارس است که در شهرستان مرودشت و در نزدیکی شهر کامفیروز واقع شده است. بهشت گمشده که با نام تنگ بستانک نیز شناخته می شود در امتداد کوه های بلند بالای دنا قرار گرفته و یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعت را در خود جای داده است. تنگ بستانک در 120 کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته و فاصله آن تا شهر مردشت بیش از 100کیلومتر است. تنگ بستانک به عنوان یکی از مناطق ییلاقی شهر کامفیروز و بیضا محسوب شده و تا همین چند وقت پیش تنها در بین بومیان منطقه شناخته شده بود به همین دلیل به آن لقب بهشت گمشده را داده اند.

تنگ بستانک همانند تمام تنگ های دیگر در میان شکاف صخره ها واقع شده است و رودخانه ای پرآب و خروشان در آن جریان دارد. قرار گرفتن در ارتفاع 1700 تا 2700 متری سبب شده تا آب و هوای این منطقه حتی در فصول گرم سال نیز خنک و دلچسب باشد. سنجاب ایرانی، شغال، خارپشت، همستر، خرگوش و چندین و چند جاندار دیگر از ساکنان دائمی این تنگ استثنایی هستند. در این منطقه چشمه های فراوانی از دل زمین می جشوند و خودشان را به رودخانه جاری در دل تنگ می رسانند. حضور رودخانه و وجود چشمه سارهای متعددد سبب شده تا این منطقه طراوتی بی بدیل داشته باشد. علاوه بر وجود صخره های بلند و رودخانه و چشمه  سارها وجود انواع درختان و پوشش گیاهیی سرسبز و غنی بر زیبایی های هر چه بیشتر تنگ بستانک افزوده و آن را به بهشتی بی بدیل مبدل کرده است. چنار، گردو، بلوط، پسته، بادام، زالزالک، کیکم و زرشک از جمله درختان روییده در بستر سنگی تنگ بستانک است. انواع گیاهانی همانند آویشن، درمنه، گون و شیرین بیان نیز در میان انبوه درختان این دره زیبا به چشم می خورد.

حرکت رودخانه از میان درختان و فرود آمدن از بلندای صخره ها و ایجاد آبشارهای کوتاه و بلند در طی مسیر از دیگر جلوه های شکوهمند طبیعت در این تنگ است. نزدیکی دریاچه زیبای سد درود زن نیز از دیگر جذابیت های تنگ بستانک است. برای رسیدن به این تنگ از میان شالیزارها و انبوه جنگل های قدیمی بلوط خواهید گذشت که خود جاذبه ای منحصربفرد است. تنگ در فصل بهار و تابستان به دلیل داشتن طبیعت استثنایی و آب و هوایی دلچسب به یکی از شلوغ ترین مناطق گردشگری استان فارس مبدل می شود اما در فصول سرد سال به علت برودت هوا و بارش برف تردد در آن بسیار سخت و نفسگیر بوده و اثری از شلوغی­های فصول دیگر در آن به چشم نمی خورد. برای رسیدن به تنگ بستانک مسیرهای متععدی وجود دارد اما بدون شک یکی از زیباترین مسیرهای منتهی به تنگ مسیر  شهر بیضا است. برای عبور از این مسیر وارد جاده شیراز به یاسوج شده و پس از عبور از گویم وارد جاده بیضا شده و به سمت تنگ بستانک رانندگی کنید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟