header

بقعه دوازده امام، قدیمی ترین آثار تاریخی یزد

توضیحات

بسیاری از مردم برای سفر به شهرستان یزد انتهای زمستان و اوایل بهار را انتخاب میکنند چرا که در این زمان زیبایی این شهر بیشتر شده و آب و هوای آن برای مردم غیر بومی مطلوب تر است. بقعه دوازده امام یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری در استان یزد است که امروزه بسیاری از گردشگران را به خود جذب میکند.

در قرن پنجم هجری و دوران سلجوقی به دستور مستقیم ابوجعفر علاالدوله کاکویه دیلمی و در مکان یک آتشکده بقعه دوازده امام و توسط چندین سرهنگ وی ساخته شد. معماری این بنا شاهکاری است که تنها معماران سنتی میتوانند آن را درک کنند. این بنا که در پایین چهار ضلعی است، بالاتر هشت ضلعی شده و پیاده سازی گنبد بر روی آن کاری بسیار دشوار بوده است که به خوبی انجام داده شده است. البته پس از ساخت این بنا چندین بار مرمت شده است و متاسفانه شکل و ظاهر اصلی خود را از دست داده است. بقعه دوازده امام در شهرستان یزد در کنار مسجد جامع و زندان اسکندر قرار داشته و در صورتی که میخواهید از آثار باستانی منطقه فهادان یزد دیدن نمایید بازدید از آن میتواند تجربه ای بسیار خوب از سفر به دوران سلجوقی را برای شما به ارمغان دارد. در صورتی که به یزد سفر میکنید حتما به این بنای زیبا سر بزنید.

گچ بری اسلیمی درون بنا و کاشی های معرقی که برای تزئین این مکان مورد استفاده بوده است باعث شده است تا بقعه دوازده امام یزد با اینکه قدیمی ترین بنای موجود در این شهر میباشد زیبایی های منحصر به فرد خود را داشته باشد. گنبد این بسیار زیبا است و در کنار زندان اسکندر زیبایی دو چندانی دارد.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های یزد روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟