header

برج و باروهای یزد

فاصله از مرکز استان 2.4 ک.م فاصله از شهرستان یزد 3.6 ک.م فاصله از شهر یزد 3.6 ک.م

آدرس

(یزد - یزد - یزد)


یزد، میدان بعثت، خیابان سید گلسرخ، برج و باروی یزد

برج و باروهای یزد را می توان به عنوان مهم ترین آثار تاریخی ایرانی دانست که در شهر یزد بنا شده است. عمر بالای این بنا و مقاومت آن در این شهر از مهم ترین آثار دانش بالای ایرانیان در زمان دیلمیان و پس از آن اتابکان می باشد. برج و باروهای یزد که در خیابان سید گل سرخ این شهر واقع شده است در واقع یکی از زیباترین و مهم ترین بناهای تاریخی است که برای محافظت مردم شهر از دست غارتگران و کسانی ساخته شده است که می خواستند به یزد حمله کنند. این بنا امروزه به جاذبه ای تاریخی تبدیل شده است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

به اصل موضوع که بازگردیم ایرانیان از زمان های گذشته همواره در معماری های خود سعی داشته اند تا اهل شهر و اهل خانه را از گزند آسیب های بیرونی محافظت نمایند و به همین دلیل برج و باروهای یزد در زمان دیلمیان و به شکل دایره ای ساخته شد. این بنا برای آن زمان مناسب بوده و 4 درب برای ورود به شهر داشت که هر کس می توانست از آن استفاده نماید. پس از اینکه در زمان اتابکان بسیاری از بنا به دلیل فرسودگی خراب شده بود، والی یزد دستور به ساخت دوباره و ترمیم آن داد به گونه ای که محله های جدید خارج از برج و بارو نیز دارای برج و بارو می شدند و به دور آن گودالی عظیم حفر شد.

امروزه در صورتی که به شهر یزد سفر می کنید بازدید از برج و باروهای یزد می تواند برای گردشگرانی که به معماری کهن ایرانی علاقمند هستند گزینه ای کاملا مناسب به شمار رود. این بنا امروزه نیز مورد استفاده بوده و هنوز بسیاری از برج و باروهایی که در زمان اتابکان شامل 7 درب شد قابل مشاهده و رویت می باشد.


نویسنده

این جاذبه توسط محمد شفیعی ثبت شده است

مشخصات

برج و باروهای یزد

امتیاز کاربران به :

برج و باروهای یزد

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)