header

برج و باروهای یزد

توضیحات

برج و باروهای یزد را می توان به عنوان مهم ترین آثار تاریخی ایرانی دانست که در شهر یزد بنا شده است. عمر بالای این بنا و مقاومت آن در این شهر از مهم ترین آثار دانش بالای ایرانیان در زمان دیلمیان و پس از آن اتابکان می باشد. برج و باروهای یزد که در خیابان سید گل سرخ این شهر واقع شده است در واقع یکی از زیباترین و مهم ترین بناهای تاریخی است که برای محافظت مردم شهر از دست غارتگران و کسانی ساخته شده است که می خواستند به یزد حمله کنند. این بنا امروزه به جاذبه ای تاریخی تبدیل شده است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

به اصل موضوع که بازگردیم ایرانیان از زمان های گذشته همواره در معماری های خود سعی داشته اند تا اهل شهر و اهل خانه را از گزند آسیب های بیرونی محافظت نمایند و به همین دلیل برج و باروهای یزد در زمان دیلمیان و به شکل دایره ای ساخته شد. این بنا برای آن زمان مناسب بوده و 4 درب برای ورود به شهر داشت که هر کس می توانست از آن استفاده نماید. پس از اینکه در زمان اتابکان بسیاری از بنا به دلیل فرسودگی خراب شده بود، والی یزد دستور به ساخت دوباره و ترمیم آن داد به گونه ای که محله های جدید خارج از برج و بارو نیز دارای برج و بارو می شدند و به دور آن گودالی عظیم حفر شد.

امروزه در صورتی که به شهر یزد سفر می کنید بازدید از برج و باروهای یزد می تواند برای گردشگرانی که به معماری کهن ایرانی علاقمند هستند گزینه ای کاملا مناسب به شمار رود. این بنا امروزه نیز مورد استفاده بوده و هنوز بسیاری از برج و باروهایی که در زمان اتابکان شامل 7 درب شد قابل مشاهده و رویت می باشد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های یزد روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟