header

باغ نظر، موزه پارس

توضیحات

باغ نظر شیراز که در خیابان کریم خان زند شهر شیراز واقع شده است یکی از قدیمی ترین باغ های شهر شیراز است که هم اکنون بیشتر با نام موزه پارس، باغ شاهزاده، باغ حکومتی و یا عمارت کلاه فرنگی شناخته می شود. از تاریخ دقیق ایجاد این باغ اطلاعی در دست نیست اما باغ در دوره کریم­خان زند مورد توجه کریم خان قرار گرفته و بازسازی می شود. در این زمان چندین عمارت نیز در داخل باغ نظر ایجاد می شود که مهم ترینشان بنایی هشت ضلعی در میانه باغ است که به عمارت کلاه فرنگی شهره است. این عمارت در زمان کریم خان به محلی برای پذیرفتن میهمانان خارجی و سفرا مبدل می شود و به نوعی کاخ حکومتی کریم خان زند بوده است.

از این باغ وسیع تنها 7700 متر مربع باقیمانده و باقی در طول زمان توسط افراد مختلف تصرف شده و از بین رفته است. باغ پر از درختان قدیمی سرو و نارنج است که حالا برای حفاظت بیشتر کدگذاری شده اند و در بین درختان مسیرهایی برای راه رفتن و نیمکت هایی برای نشستن تعبیه شده است. در داخل باغ حوضچه ها و آب راه هایی زیبا تعبیه شده است که باغ را مشابه تمام باغ های ایرانی می گرداند و به نظر می رسد آب موجود در آن از قنات رکن آباد تامین می شده است. در این سیتم آبی یک سنگاب تاریخی نیز به چشم می خورد که از مسجد عتیق شیراز به این باغ انتقال داده شده است. در اطراف عمارت کلاه فرنگی نیز یک حوض بزرگ و دو حوض که کوچکتر هستند به چشم می خورد. گفته می شود آب نماهای این باغ زیبا در جریان توسعه خیابان های اطراف باغ از بین رفته است.

در داخل محوطه باغ سنگ نوشته تاریخی رامجرد و همچنین لوحی سنگی با تصویر سربازان ایرانی از دوره سلجوقی، صفویه و قاجار و ... قرار داده شده است. عمارت کلاه فرنگی درست در میان باغ قرار گرفته و دارای چهار ضلع اصلی بزرگ و چهار ضلع کوچکتر است. در هر چهار ضلع اصلی این عمارت چهار شاه نشین به همراه چهار گوشواره تعبیه شده است. این بنا که ارتفاعی معادل 12 متر دارد کمی بالاتر از سطح باغ ساخته شده است. در طبقه اول چهار شاه نشین به چشم می خورد که در بین شاه نشین ها اتاق هایی کوچک تعبیه شده است. کف عمارت سنگ فرش شده و در میانه طبقه اول یک حوض سنگی هشت ضلعی به چشم می خورد. داخل عمارت با کاشی کاری هایی چشم نواز آراسته به نقوش گل مرغ و درخت و نقوش اسلیمی آراسته شده است و گچ بری­ها و مقرنس بندی های چشم نواز نیز آن را زیباتر کرده است.

چیزی در حدود ده نقاشی رنگ و روغن زیبا نیز با مضامین مختلف از نبرد شاه افشاری تا داستان شیخ صنعان به زیبایی تمام و با ظرافتی مثال زدنی بر روی دیوارها به چشم می خورد. این نقاشی ها در دهه های اخیر توسط آقای بدر سامی یکی از نقاشان شهیر شیرازی مورد بازسازی قرار گرفته است. یکی از جذابیتهای این عمارت مقبره خود کریم خان است که در شاه نشین شرقی بنا قرار گرفته است. اما این عمارت میزبان قدیمی ترین موزه استان فارس به نام موزه پارس است. در این موزه اشیا مختلفی از دوران پیش از تاریخ تا دوره معاصر در بخش های مختلف به نمایش گذاشته شده است که در این میان می توان به آثاری همچون قرآن هفده من، قرآن خطی منسوب به امام علی(ع)، مجسمه دوره ساسانیان و .... اشاره کرد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟