header

باغ فتح آباد

فاصله از مرکز استان 23.8 ک.م فاصله از شهرستان کرمان 28.8 ک.م فاصله از شهر کرمان 23.7 ک.م

آدرس

(کرمان - کرمان - کرمان)


بلوار جمهوری، بلوار هوانیروز، اختیار آباد، باغ فتح آباد

شماره ها

09136994010

با 25 کیلومتر پیشروی از شهر کرمان به روستای اختیار آباد می رسیم.  باغ سرسبز وتاریخی فتح آباد  که مربوط به دوره قاجار می باشد و در سال 1255 هجری قمری ساخته شده دراین روستا قرار گرفته است. باغ فتح آباد یاد بود یکی از حاکمان کرمان به نام فضل علی خان بیگلر بیگی می باشد.

از زیبایی های این باغ می توان به قنات آبی که از وسط این باغ عبور می کند، عمارت های چهار فصل ، عمارت مرکزی، برج و باروری اشاره کرد که محیطی زیبا و دلنشین را ایجاد کرده است . 

حوضی  به ابعاد 60 در 5 متر  در سر در این عمارت ساخته شده است ، درختان زیبا در دوطرف باغ کاشته شده  و ساختمان دو طبقه  مشرف به حوض وسط بنا باعث زیبایی چشم نوازی شده است .

از آنجایی که در محوطه سر سبز این باغ 400 گونه گیاه دارویی وجود دارد  می توان این باغ را نیز بانک گیاهی نامید . 

نورپردازی زیبایی که در این باغ انجام شده است باعث شده تا باغ فتح آباد در شب  فضایی زیبا و چشم نواز داشته باشد و گردشگران را بیشتر علاقه مند کرده است تا در شب از این باغ دیدن کنند و از زیبایی آن لذت ببرند .

نور پردازی این باغ به گونه ای زیباو چشم نواز هست که حتی خلبانان هنگام پرواز در آسمان می توانند نزاره گر آن باشند ؛ در اوایل که این نور پردازی انجام شد بسیاری از خلبانان این باغ را با فرودگاه کرمان اشتباه می گرفتند. 

در عمارت اصلی باغ فتح آباد رستوران سنتی ایجاد شده است  که در آن انواع کباب ها، دلمه ها، نان تنوری محلی، آش محلی کرمان و دسر های مختلف سرو می شود .در بعضی از شب ها می توان در کنار سرو غذا از موسیقی زنده محلی هم نیز بهر ه برد .

در قسمت شربتخانه و چایخانه این باغ هم انواع عرقیجات، گیاهان دارویی معطر ، فالوده کرمانی ، بستنی مخصوص، انواع دمنوش های ایرانی، انواع کیک های گیاهی و رژیمی  قابل ارائه به مشتریان می باشد . 

در بخشی دیگری از باغ می توان گیاهان دارویی، صنایع دستی و سوغات کرمان را نیز خریداری کرد . 

باغ فتح آباد در تاریخ  1381/11/12 با شماره 7284 در فهرست آثار ملی جای گرفت.

 


نویسنده

این جاذبه توسط sa.za ثبت شده است

مشخصات

باغ فتح آباد

مشخصات
پارکینگ
دارد
بوفه خوراکی
دارد
سرویس بهداشتی
دارد
آب آشامیدنی
دارد

امتیاز کاربران به :

باغ فتح آباد

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)