header

باغ دولت آباد یزد، باغ هزار درخت

فاصله از مرکز استان 3.3 ک.م فاصله از شهرستان یزد 2.7 ک.م فاصله از شهر یزد 2.7 ک.م

آدرس

(یزد - یزد - یزد)


بلوار دولت آباد

یزد شهری است که به خورشید سوزان معروف شده است و مردم خونگرم این شهر کویری از دیرباز برای رفع گرمای شدید این شهر دست به طراحی و ساخت بادگیرهایی کردند که امروز از افتخارات معماری ایرانی به شمار میرود. در پس خیابان های این شهر گرم اما یادگاری زیبا از دوره افشاریه بازمانده است که در پس آن میتوان خنکای نسیم را احساس کرد. باغ دولت آباد یزد یقینا یکی از بهترین مراکز گردشگری در استان یزد میباشد که به معرفی دقیق تر آن میپردازیم.

عمر باغ دولت آباد یزد به 260 سال قبل باز میگردد یعنی زمانی که محمد تقی خان بافقی ملقب به خان بزرگ به عنوان والی و حاکم یزد معرفی شد. وی که جد خوانین یزد بود و از بزرگان این شهر به شمار میرفت دستور به ساخت باغ دولت آباد را داد که بعدا این باغ در تصرف حاکمان و والیان شهر یزد درآمد. این باغ به عنوان هزار درخت هم شناخته میشود که دلیل اصلی نام گذاری آن قرارگیری درختان انبوه در کنار یک دیگر و عدم دید از خارج به داخل باغ شد.

امروز اما به لطف مرمت در سال 1348 شمسی توسط باستان شناسان و نورپردازی های داخلی باغ که جلوه ای ویژه به این بنا داده است، میتوانید با خانواده و دوستان لحظات خوشی را در کنار بلندترین بادگیر جهان داشته باشید، به معماری ایرانی ببالید و از ساختمان های داخل باغ که شامل بخش اندرونی که دارای بخش های ساختمان هشتی، بادگیر باغ دولت آباد، تالار طنبی، بهشت آیین و بخش بیرونی میباشد دیدن نمایید. بهترین فصل برای بازدید از این مجموعه گردشگری و تاریخی را میتوان ابتدای بهار و همزمان با سفرهای نوروزی عنوان نمود.

 


نویسنده

این جاذبه توسط محمد شفیعی ثبت شده است

مشخصات

باغ دولت آباد یزد، باغ هزار درخت

مشخصات
پارکینگ
ندارد
بوفه خوراکی
دارد
سرویس بهداشتی
دارد

امتیاز کاربران به :

باغ دولت آباد یزد، باغ هزار درخت

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)