header

بازار مشیر

توضیحات

شهر شیراز بازارهای تاریخی متعددی را در بافت تاریخی خود جای داده است. یکی از مشهورترین بازارهای تاریخی شهر شیراز که در مجاورت بازار وکیل قرار گرفته است بازار زیبای مشیر است. بازار مشیر که با نام سرای مشیر یا سرای گلشن نیز شناخته می شود درست در ضلع جنوبی بازار وکیل قرار گرفته است. از آنجایی که این بازار در مجاورت خروجی بازار وکیل ساخته شده است برخی ها به اشتباه آن را بخشی از بازار وکیل می دانند. این بازار مسقف و زیبا که بیشتر به واسطه حیاط زیبا و شکوهمندش شناخته می شود دارای دو بخش شمالی و جنوبی است اما از نظر وسعت و طول کوچکتر از بازار وکیل ساخته شده است.

بخش شمالی و جنوبی این بازار همانند بازار وکیل توسط یک چهارسوق زیبا به یکدیگر متصل شده اند. این چهار سوق که دارای معماری بسیار زیبایی است یک سقف گنبدی مرتفع را در خود جای داده است و بر فراز آن نیز بادگیر منحصربفردی ساخته شده است. سقف بازار با طاق های ضربی پی در پی به زیبایی زینت داده شده است و جامخانه هایی به سبک بازار وکیل وظیفه تامین روشنایی بازار را بر عهده گرفته اند. بازار ورودی های متعددی دارد. یکی از این ورودی ها از سمت سرای مشیر و دیگری از سمت اردو بازار است. ورودی قرار گرفته از سمت اردوبازار دارای کاشیکاری و مقرنس کاری های بسیار چشم نوازی است. بازار از طریق یک دالان به اردوبازر منتهی می شود.

این دالان با کف سنگ فرش شده طول زیادی ندارد و سردر معروف کاشیکاری شده نیز در یک سر آن قرار گرفته است. در بخش شمالی نیز ورودی منتهی به سرای مشیر قرار دارد. این بخش از بازار نیز با یک دالان به هشتی سرای زیبای مشیر متصل شده است و دربی چوبی و قدیمی این ورودی را مشخص می نماید. این هشتی بازار مشیر را به بازار نو مشیر متصل می کند. سرای مشیر در دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار و توسط فردی به نام میرزا ابوالحسن خان مشیرالممالک که سمت والی فارس را بر عهده داشته است ساخته شده است. بر سر در ورودی از سمت سرای مشیر نیز لوحی مرمرین قرار گرفته که تاریخ ساخت سرا و نام بانی آن ذکر شده است.

دالان این قسمت نیز کفی سنگ فرش شده دارد و سقف آن تنها با عرقچین های ساده آراسته شده است. کاشیکاری این قسمت نیز بعد از کاشیکاری اردوبازار پیاده سازی شده است. این بازار و حجره های آن یکی از بهترین  مکان های خرید انواع سوغاتی شهر شیراز است.

بیشتر شهرت این بازار به حیاط زیبا و دلبازی است که حوضی چشم نواز در میان آن قرار گرفته است و با درختکاری و گلکاری انجام شده چشم انداز دلفریبی پیدا کرده است. از این حیاط یک دالان به سمت بخش شمالی بازار و یک دالان به بخش جنوبی بازار منتهی می شود.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟