header

بازار مسگرها

فاصله از مرکز استان 6.5 ک.م فاصله از شهرستان شیراز 7.3 ک.م فاصله از شهر شیراز 6.8 ک.م

آدرس

(فارس - شیراز - شیراز)


استان فارس، شیراز، تقاطع خیابان لطفعلی خان زند و طالقانی به سمت بازار وکیل، محله درب شاهزاده

شیراز پر از بازارهای تاریخی و قدیمی است. بازار مسگران نیز یکی دیگر از بازارهای سنتی شهر شیراز است که در روزگاران نه چندان دور پر از حجره های مسگری و فروش لوازم و ظروف مسی است. این بازار در واقع بخشی از بازار تاریخی قیصریه شیراز بوده است که توسط فردی به نام امام قلی خان، که از سرداران با نسب گرجی شاه عباس و روزگاری حاکم فارس بود، ساخته شده است. از دیگر بناهای تاریخی ساخته شده به دست امام قلی خان می توان به مسجد و مدرسه خان اشاره کرد. این بازار نیز در نزدیکی مدرسه خان بنا شده است. بازار در روزگار فعلی در خیابان لطفعلی خان زند و در محله ای موسوم به درب شاهزاده قرار گرفته است.

این بازار که در زلزله ای مهیب در دوره قاجار به طور کامل تقریبا تخریب شد در سال 1299 هجری قمری به طور کامل بازسازی شده و به مدتی نزدیک به دو قرن به محلی برای کسب و کار مسگران هنرمند شیرازی تبدیل شده بود. این بازار دو بازار مرغ و اردو بازار را به یکدیگر متصل می کند به طوری که بازار اردوبازار در جنوب آن و بازار مرغ در شمال آن قرار می گیرد و بازار مشگران این دو بازار را به صورت شرقی – غربی به یکدیگر متصل می کند. بازار مسگران که بر پایه ای از سنگ و مصالحی همچون آجر و گچ ساخته شده است از نظر سبک معماری شباهت زیادی به بازار وکیل دارد و 12 جفت مغازه در آن به چشم می خورد.

این بازار نه چندان طولانی نیز همانند بازار وکیل از معماری چشم نوازی برخوردار است. سقفی بلند و جامخانه هایی که نور را به بازار آورده و از تابش مستقیم و آزاردهنده اش جلوگیری می کنند. سقف پر از طاق های زیبا است که در بین تویزه ها قرار گرفته اند. این تویزه ها که باریکه طاق باربری نامیده می شوند سبب می شود تا بار طاق به سطوح پایین تر منتقل شود. بر خلاف بازار وکیل که به طور کلی پایین تر از سطح خیابان ساخته شده است مغازه های این بازار گاه همسطح با خیابان و گاه کمی بالاتر از سطح خیابان ساخته شده اند. آنطور که به نظر می رسد این تفاوت سطح به دلیل مشاغل مختلفی بوده که در این بازار مشغول به کار بوده اند. در روزگاری کهک ارخانه مس شیراز فعال تر بوده و خرید و فروش اجناس مسی از رونق بالایی برخوردار بوده است این بازار نیز شور و صفایی خاصی داشته است اما هم اکنون تنها چند حجره محدود نبض این بازار را زنده نگاه داشته اند. بازار مسگران هنوز هم یکی از زیباترین بازارهای سنتی شهر شیراز است حتی بدون صدای چکش هایش.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

بازار مسگرها

امتیاز کاربران به :

بازار مسگرها

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)