header

امامزاده کمال، آرامگاهی در قلب ضیاآباد

توضیحات

امام‌زاده‌ای مجذوب‌کننده در قلب روستای ضیاآبادِ استان قزوین وجود دارد که از ظاهری شکیل و ساده بهر‌مند بوده و نشانه‌ای بارز از فرهنگ اسلامی قرن نهم هجری قمری است. روستای ضیا‌آباد در 56 کیلومتری جاده قزوین-همدان واقع شده است و به راحتی می‌توان گفت که امام‌زاده کمال مهمترین میراث تاریخی این منطقه محسوب می‌شود.

امام‌زاده کمال از ظاهری تمام آجری بهره‌مند است که در قسمت بالای آن می‌توان یک گنبد مخروطی جذاب را مشاهده کرد که بر پایه‌ی دیوار عمودیِ تقریبا یک و نیم متری آن استوار است. داخل حرم ظاهر ساده‌ای دارد و تجملاتی را نمی‌توان در آن یافت. با این حال ظاهر شش ظلعی و همینطور طاق‌نماهای جذاب آن باعث شده است نمایی ویژه شکل بگیرد.

بر اساس شنیده‌ها به نظر می‌رسد این امام‌زاده‌ی ساده و شکیل، آرامگاه یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است و با توجه به معماری مستحکم آن و همینطور دقتی که در آجرچینی‌های آن انجام شده است، می‌توان نتیجه گرفت که در زمان ساخت بنا، احترام و توجه بسیاری برای آن صرف شده است. این بنای کم‌نظیر در سال 77 به آثار ملی ایران اضافه شده است و در دسترسِ بازدیدِ فرهنگ‌دوستان سرتاسر دنیا قرار دارد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های قزوین روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟