header

امامزاده علی صالح مهران

توضیحات

همواره در طول تاریخ انسان های بزرگوار مورد احترام مردم قرار گرفته اند و این احترام حتی پس از مرگ آن ها هم ادامه داشته است در25 کیلومتری استان ایلام بر روی تپه ای مرقد ارزشمندی قرارگرفته است که بسیار از اهمیت برخوردار است. این مرقد محترم برای شخصی به نام علی صالح که به علی الخیر شهره بود است. این انسان بزرگوار از حاکمان عراق بوده است که در زمان خلفای عباسی به ایران می آید و در زمان امام صادق یکی از یاران باوفای ایشان می شود  همچنین در درزمان حکومت حضرت امام موسی کاظم آثار ارزشمندی به جای می گذارد و در زمان امام رضا علیه السلام در صالح آباد به شهادت می رسد. او که در محضر سه تن از امامان عزیزمان بوده است از اصحاب خاص آنان به شمار می رود که در آن زمان هم به نیکی از وی نام برده شده است.

 

بعد از شهادت قبر کوچکی برای ایشان در نظر گرفتند ولی مدتی بعد در دوره هلاکوخان بنای کوچکی بر روی قبر او قرار دادند اما این بنا که با گذر زمان و عوامل مختلف رو به نابودی پیش می رفت در زمان قاجار مرمت شد تلاش برای حفظ موقعیت این بنا بر روی قبر ایشان گویای فضیلت و کرامت وی است که در زمان های مختلف مورد استقبال مردم قرار گرفته است و در طول زمان مردم  شاهد معجزاتی از سمت ایشان بوده اند که از این رو ایشان را مستجاب الدعوه می دانند و هم اکنون نیز در میان مردم قدیمی داستانهایی مبنی بر بزرگی ایشان روایت می شود.آنچه قابل ذکر است سعی در زنده نگه داشتن یاد وی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مقبره او به امامزاده تبدیل شده است.
 

امامزاده صالح  که یکی از جاذبه های معنوی این استان است همه ساله مورد توجه مسافران و به خصوص اهالی خود آن منطقه قرار می گیرد که همه بازدید کنندکان جهت عرض ادب و خاسته خود به این مکان مقدس می آیند علاوه این بنا یکی مکان های مهم جهت برگزاری مراسمات در روزهای مختلف است که می توان در آن شاهد عزاداری ها و یا جشن های مهم تاریخ به خصوص برای امامان معصوم بود.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های ایلام روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟