یکی از فرزندان امام چهارم شیعیان، امام زین العابدین، سلیمان ابن علی بود. آرامگاه این بزرگوار (سلیمان ابن علی) در استان بوشهر، شمال شهرستان گناوه، ابتدای جاده ارتباطی گناوه-دیلم در نزدیکی قبرستانی واقع شده است. مساحت این مکان قریب به 2500 مترمربع است که 96 متر مربع زیر بنا دارد.

پیشینه این بنا به دوره صفویه و قاجاریه برمیگرددT اما گنبد آن جدیدتر از خود ساختمان است و برآورد می شود حدود 70 سال پیش ساخته شده است. سبک معماری این بنا از معبدهای هندی الهام گرفته است. گنبد امامزاده سلیمان ابن علی (ع) وجه تشابه میان این امامزاده، امامزاده میر محمد حنفیه در خارک و آرامگاه شوش دانیال است.

گنبد به صورت پلکانی با کاشی کاری به رنگ آبی روشن، با شعاع 2 متر و ارتفاع 4 متر و 75 سانتی متر که ارتفاع هر پله نسبت به پله قبلی کاهش پیدا می کند. این مکان مقدس از شگفت انگیز ترین نمونه های گنبد پلکانی یا مقرنس در ایران است. ضریح فلزی و مشبک این امامزاده با طلا آبکاری شده است.

این جاذبه فرهنگی مذهبی در 11 بهمن ماه سال 1378 با شماره 2576 ثبت آثار ملی شد. مردم گناوه طبق رسوماتی که دارند در روز عاشورا با تجمع همه هیئت های مذهبی در این مکان به عزاداری می پردازند. علاوه بر مراسمات مذهبی که برگزار می شود در ایام عید نوروز به مسافران در این مکان اسکان داده می شود.