header

امامزاده زید و رحمان (ع) یا سه گنبدان، ترکیب زیبای سه دوره تاریخی

توضیحات

در 24 کیلومتریِ جاده کرج – اشتهارد و منطقه‌ی رحمانیه پلنگ‌آباد اشتهارد امامزاده‌ای با نام زید و رحمان (ع) وجود دارد که به امامزاده سه گنبدان نیز مشهور است. دلیل این نام، وجود سه گنبد بسیار زیبا در این بنا است که ظاهر جذاب و خاصی به آن داده است. با توجه به گفته‌ی افراد محلیِ منطقه، امامزده زید و رحمان (ع) یا همان امامزاده سه گنبدان، آرامگاه نوادگان امام جعفر صادق (ع) می‌باشد و با توجه به اینکه بنای این امامزاده متعلق به قرن هفتم و همینطور هشتم هجری قمری می‌باشد، نشانه‌هایی از قدمت و فرسایش را می‌تواند در نقاط مختلف آن دید.

این بنا به دلیل داشتن سه گنبد از معماری منحصربفردی برخوردار است و به عنوان یکی از امامزاده‌های شاخصِ استان البرز به شمار می‌آید که نه تنها ارزش مذهبی و دینی داشته بلکه با توجه به معماری کم‌نظیر آن دارای ارزشی فرهنگی نیز می‌باشد. این بنا دارای سر در ورودی و بخش ساختمان اصلی است که در کنار هم قرار گرفته‌اند. هر یک از گنبدهای سه‌گانه‌ی امامزاده زید و رحمان (ع) مربوط به یک دوره تاریخی بخصوص می‌باشد و از این نظر نیز ارزش بسیار بالایی دارد.

گنبدهای این امامزاده که می‌توان از آن به عنوان ترکیبی از دوره‌های مختلف یاد کرد، به ترتیبِ گنبد شرقی، غربی و شمالی، مربوط به دور‌ه‌های ایلخانی، تیموری و صفویه می‌باشند. چیزی که در کمتر بنایی می‌توان نظیر آن را پیدا کرد و به سادگی می‌توان در کنار یکدیگر معماری بی‌نظیر این سه دوره‌ی را در کنار یکدیگر مقایسه کرد و از آن درس گرفت. برخلاف نمای خارجی، نمای داخلی بنا پر زرق و برق و زیبا است و مطمئنا با ورود به آن در عینِ سادگی، از نمادهای مختلف از معماری اسلامی لذت خواهید برد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های البرز روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟