header

امامزاده احمد بن علی موسی

توضیحات

امام زاده احمد بن موسی الکاظم ( علیه السلام) یکی از برادران امام رضا(علیه السلام) می باشد که در 35 کیلومتری غرب شهراسفراین و در 7 کیلومتری جنوب غربی روستای کوران واقع شده است .

این بنای آجری با پلان چهار گوش عظیمی ساخته شده و در چهار جهت اصلی آن چهار ایوان بزرگ تعبیه گردیده است .

از مشخصات منحصر به فرد این اثر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. در جبهه های شرقی و غربی بنا دو تالار عرضی موجود است که در هر یک از این تالارها چهار طاق نما دیده می شود
  2. هر تالار دارای یک دهانه با قوس گهواره ای می باشد که سقف را به دو بخش تقسیم کرده و از این طریق بر روی هر بخش یک گنبد عرقچین تعبیه شده
  3. تعدادی اتاق در طرفین هر یک از ایوان ها به منظور اسکان زائران و متولیان این امام زاده دیده شده است .

صاحب این آرامگاه احمد بن موسی الکاظم بن جعفر الصادق (علیه السلام)می باشد . این قول را سید محسن امین از کتاب لب الانساب اثر ابوجعفر محمد بن هارون موسوی نیشابوری نقل کرده ، که این جور گفته است که :

(احمد(ع) در دارالسلام بغداد ساکن بود. وچون جریان وحشتزای شهادت (برادرش) علی بن موسی الرضا (علیه السلام) را شنید بسیار غمگین شد و سخت بگریست و از بغداد به خونخواهی برادر بیرون شد در حالی که سه هزار نفر از فرزندان ائمه طاهرین (علیه السلام) همراه او بودندو همه قصدداشتند با مامورین پیکار کنند ، و چون به قم رسیدند حاکم قم که از طرف مامون نصب شده بود با آنان جنگید و گروهی از آنان شهید و در همان جا دفن شدند و آرامگاه (جمعی) آنها زیارت می شودوگروهی به سمت خراسان حرکت ، چون به اسفراین از اطراف خراسان رسیدند درزمین شوره زاری میان دوکوه فرود آمدند. عمال مامون به آنان حمله کردند و جنگیدند و همه را به شهادت رساندند. در نتیجه احمد بن موسی (ع)درآن جا به شهادت رسید و در همان محل دفن شد و قبرش در آن جا زیارت میشود.)

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان شمالی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟