header

ارگ شیخ بهایی، هفت برج خارون

توضیحات

ارگ شیخ بهایی که با نام برج هفت خارون نیز شناخته می شود یکی از آثار تاریخی شهر نجف آباد است که در محله برج خارون قرار دارد. این ارگ در واقع شامل هفت برج بلند 14 متری است که شش برج از این هفت برج بلند در واقع محلی برای زندگی کبوتران بوده است. کود کبوتران در این مکان جمع آوری شده و برای امور کشاورزی مصرف می شده است. این برج ها توسط دیوارهایی نسبتا کوتاه که مصالح اصلی شان کاه گل است ساخته شده و شکل یک ارگ را به خود گرفته است. ارگ شیخ بهایی در یک باغ با مساحت 3000 مترمربع قرار گرفته و تا سال ها راهنمای مسافرین برای یافتن شهر نجف آباد بوده است.

ارگ دارای هشتی ها و دالان های ورودی است که شما را از طریق طبقات پایین، همکف و بالا به داخل ارگ و محوطه برج کبوترخانه راهنمایی می کند. تنها نمونه مشابه این برج ها در شهر تبریز قرار دارد و از این حیث جزو آثار باستانی منحصربفرد به شمار می رود. بنای ارگ با گذر زمان کاربری خود را از دست داده و تقریبا رو به نابودی می رود. در سال 1382 شهرداری نجف آباد طرحی را برای بازسازی این ارگ و برج های کبوتر خانه اش آغاز کرده و بالاخره بعد از دو سال کار بی وقفه ارگ را به زیبایی تمام بازسازی می کند. ارگ شیخ بهایی نجف آباد با ایجاد فضای سبز، افزودن چایخانه و کافه سنتی و همچنین افزودن آب نما و نورپردازی ویژه این بار به عنوان یک مرکز تفریحی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

ساخت چند آلاچیق کاه گلی در محوطه داخلی ارگ سبب شده تا نمای بسیار زیبایی در داخل برج هفت خارون ایجاد شود. برج هفت خارون هم اکنون بزرگترین مرکز تفریحی  و همچنین نخستین مجموعه فرهنگی، هنری و گردشگری شهر نجف آباد است. این بنای تاریخی از زمان احداث خود، بزرگترین مرکز تفریحی است که در غرب استان اصفهان قرار گرفته است. این بنا تاریخی یادگاری ارزشمند از دوره صفویه است که پس از پیگیری های متعدد  در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. شهر نجف آباد نیز که در 27 کیلومتری شهر اصفهان قرار گرفته است در زمان شاه عباس صفوی  و در سال 1022 ه.ق پایه گذاری شده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اصفهان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟